Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

ÇHD ve HHB avukatlarına onlarca yıl ceza verildi!

İhbar sonucu tutuklanan, bir süre sona serbest bırakıldıktan sonra yeniden tutuklanan ÇHD ve HHB üyesi avukatların yargılandığı davada karar çıktı. 17 kişiye 3 yıl 1 aydan 18 yıl 9 aya kadar değişen hapis cezası verildi. Tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı’ya 11 yıl 3 ay hapis verildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 6’sı tutuklu 20 avukatın “örgütü yöneticiliği” ve “örgüt üyeliği” iddialarıyla yargılandığı davanın duruşması Silivri Cezaevi Kampüsü karşısında bulunan İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edildi.

ÇOK SAYIDA HUKUKÇU KATILDI

Tutuklu avukatlar ve müdafilerinin katılmadığı duruşmada, tutuksuz yargılanan avukatlardan Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir hazır bulundu. 100’ü aşkın jandarmanın bulunduğu duruşmayı, sanık yakınlarının yanı sıra Avrupa Demokrat Avukatlar Birliği (AED), Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupalı Avukatlar Birliği’nden (ELDH) avukatlar ile İtalya, Belçika, Almanya, Fransa ve Yunanistan’dan avukatları ile Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyaları Koordinatörü Milena Buyum izledi.

Esasa ilişkin beyanların alınması için duruşmayı bugüne erteleyen mahkemenin başkanı Akın Gürlek, saat 10.37 olmasına rağmen tutuklu sanıklar ve avukatlarının salona gelmediğini zapta geçirdi. Gürlek daha sonra tutuksuz sanıklar Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir’e esasa ilişkin beyanlarını sordu. Avukatının aynı zamanda eşi olduğunu ve hamileliği sebebiyle rapor alarak duruşmaya katılamadığını belirten Mandacı, esasa ilişkin bu aşamada savunma yapamayacağını söyledi. Mandacı, dünkü taleplerini tekrarladı ve ev hapsinin kaldırılmasını istedi.

Tutuksuz avukatlardan Zehra Özdemir de, dünkü duruşmada mahkemenin, avukatı Bahattin Özdemir’i kısıtladığını hatırlattı ve avukatının yokluğunda esasa ilişkin savunma yapamayacağını ifade etti. Özdemir, haftada iki gün imza atma yükümlülüğünün kaldırılmasını talep etti.

Son sözleri sorulan Mandacı ve Özdemir, “Avukatlarımız eşliğinde savunma yapmak isterdik” diyerek beraat istedi.

KOZAĞAÇLI’YA 11 YIL 3 AY CEZA

Mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya 12.00’a kadar ara verdi.

Aradan sonra tutuklu avukatların ve müdafilerinin esasa ilişkin beyanlarını dinlemeden hükmünü açıklayan mahkeme, 17 kişiye 3 yıl 1 aydan 18 yıl 9 aya kadar değişen hapis cezası verdi. Avukat Selçuk Kozağaçlı’ya 11 yıl 3 ay hapis verildi.

Öte yandan avukatların, dünkü reddi hakim talebini bir üst mahkeme olan İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ilettikleri öğrenildi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.