Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Açlık grevi eylemcisi Oral: Dönüşümüz yok zorla müdahale olursa eylemimizi yükselteceğiz

YAZIYOR – Süresiz-dönüşümsüz açlık grevini 85 gündür sürdüren Abdullah Oral’ın ailesi Oral ile yaptıkları telefon görüşmesini Gazete Yazıyor’a ulaştırdı. Oral, “Bilsinler ki dönüşümüz yok zorla bir müdahale olursa ve bir kılımıza bile zarar gelirse eylememizi yükseleceğiz. Tereddütsüz bir şekilde Kemal Pir’lerin ruhu ile sonunda ölüm bile olsa geri adım atmayacağız” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle İzmir Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan ve daha öncede uzun süre açlık grevlerinde yer alan Abdullah Oral’ın eylemi 85’inci gününde devam ediyor.

‘Bu yolda canımızı feda ederiz’

1999 yılından beri cezaevinde olan ve müebbet hapis cezası bulunan Oral, “Sizde biliyorsunuz bir süredir açlık grevindeyiz burada Sami Öztürk, Erdal Polat ve ben 85 gündür açlık grevindeyiz. İshak Dayan, Xebat Demir, Ramazan Kızıldağ, Abdulkadir Akdoğan, Ercan Gümüş, Tekoşer Turgut, Fethullah Demirtaş ve Selman Yakut da bize katıldı. Bu durumda 12 arkadaş bu eylemde yer alıyor. Kararlılık ve büyük bir inançla. İlk başlayan arkadaşlar gibi büyük bir moral ve coşku var içimizde. Sağlık durumumuz takip ediliyor. Cezaevinde ki arkadaşların durumu kötü değil ama iyi de değil. Sağlık kontrolü için kan örneği alındı. Bu yolla bir iletişim kurduk. Söylenene göre bedenimiz üzerinde geri dönülmez bir eyleme başlamışız. Özellikle ciğerler işlevini kaybetmiş. Bunun üzerine bırakmamız isteniyor ama herkes biliyor ki biz bu yola bir karar için başladık. Bu yolda halkımız için sadece ciğerimizi değil canımızı da feda ederiz. Dışarının sessizliği eylemlerimiz karşısında adım attırmıyor. Bunu yetkililer söylüyor. Kobani direnişine sahip çıkıldığı dönem gibi sahip çıkılsaydı şimdiye çoktan adım atılırdı” ifadelerine yer verdi.

‘Sesimiz milyonlara ulaştı’

“Daha önce de söylemiştik yine söylüyoruz sesimiz milyonlara ulaştı, Leyla Güven şahsında bu tecridin kırılması talebi milyonlar tarafından sahiplenildi” ifadelerinde bulunan Oral 21 Mart tarihinde Amed’de gerçekleştirilecek Newroz mitingine çağrı yaparak, “İnanıyoruz ki Newroz da tüm Kürt halkı da bu çağrımıza cevap olacaktır. Herkes bilsin ki amacımıza ulaşana kadar eylemimizden vazgeçmeyeceğiz. Amed halkı Newroz halkıdır. Amed halkı Leyla Güven’e sahip çıkacaktır. Hep birlikte Kürdistan yok diyen diktatöre cevap vereceğiz. O Kürdistan yok diyor bizde diyoruz ki tecrit var bunu kıracağız, faşizm var bunu yıkacağız, Kürdistan var onu özgürleştireceğiz. Rojava’da ki özgür halkı selamlıyoruz. Newroz özgür ruh ile kutlanmalı. Rojava halkının özgürlüğü ve Önder Apo’nun şahsında Newroz’u kutluyoruz. Newroz ve özgürlük bizimdir” dedi.

‘Başarı bizim olacaktır’

Özgür basının cezaevlerine ulaşmasının engellendiğini vurgulayan Oral, bu engelleme ile halk ile cezaevleri arasındaki bağın kopartılmak istendiğini belirterek son olarak şu ifadelere yer verdi: “Amacımız milyonlara ulaştı ve 14 Temmuz ruhu ile halkımıza çağrıda bulunuyoruz. Bilsinler ki dönüşümüz yok zorla bir müdahale olursa ve bir kılımıza bile zarar gelirse eylememizi yükseleceğiz. Tereddütsüz bir şekilde Kemal Pir’lerin ruhu ile sonunda ölüm bile olsa geri adım atmayacağız. Özgürlük ruhu ile herkesi selamlıyoruz. Başarı bizim olacaktır.”

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.