Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

KA.DER: ‘Siyasal İrade Kadınlardan Yana Tavır Almıyor Aksine Kadınlara Sorun Yaratıyor’

Yerel yönetimler ve kadın ilişkisine dair sorularımızı yanıtlayan KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu: "Kadınların aday olamaması ilk başta bir temsiliyet sorunu ve siyasal iradeyle doğrudan ilgili. Ne yazık ki bu irade kadınlardan yana tavır almıyor. Bırakın sorunların çözülmesini, başlı başına sorun yaratıyor ve bu, çok normal bir durummuş gibi gösteriliyor" dedi.

Yerel Yönetimlerde Kadın – 3

Zülal Koçer – 

Yerel yönetimlerde kadın dosyamız kapsamında Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu sorularımızı yanıtladı. Kadınların mevcut siyasi partilerde büyük bir temsiliyet sorunu yaşadığı daha önce yine KA.DER’in raporuna da yansımıştı. Bu raporda, kadınların nezdinde sınıfta kalmayan bir tek Halkların Demokratik Partisi (HDP) olmuştu. Peki neden kadınların hem genel hem de yerel yönetimlerde temsili önemli? Kadın Adayların azlığı neyin göstergesi? Karaoğlu sorularımızı yanıtladı:

 

‘AKP’DE 1.297 ADAYDAN YALNIZCA 24’Ü KADIN’

 

Mevcut adaylara bakıldığında kadınların oranı nedir? Bu oran neyin sonucudur ya da bize neyi göstermektedir?

Derneğimizin, parti merkezlerinden ve basından derlediği bilgilere göre, AK Parti’nin açıklanan 1.297 adayından sadece 24’ü kadın ve bu %1,25’lik bir oran oluşturuyor. Tüzüğünde kadınlara %33 oranında temsil hakkı tanıyan, CHP’nin açıkladığı kadın aday sayısı 45 ve bu rakam açıklanan 898 adayın %5,01’i.. Bazı yerlerde aday göstermeyen MHP’nin açıkladığı 750 adaydan sadece 14’ü kadın. Bugüne kadar 130 aday açıklayan İYİ Parti’nin 5 kadın adayı bulunuyor (% 3,85) ve Saadet Partisi de sadece 2 kadın aday açıkladı. Saadet Parti’nin açıklanan aday sayısı 261 ve kadın adayların oranı % 0,77.

Kadınları her düzeyde eşit kabul eden HDP’nin ise daha önceki seçimlerde olduğu gibi adaylarının yarısı kadın. 310 aday açıklayan HDP’nin 155 kadın adayı yerel seçimlerde yarışacak.

Dünyada genelinde yerel yönetimlerde kadınların temsili, parlamentoya göre daha düşük. Dünyada yerel meclislerde kadın oranı %20,9 civarındadır, belediye başkanı oranı %9. Türkiye’de yerel meclislerde kadın oranı 2014 seçimleri sonuçlarına göre; belediye başkanlığı %2,86, belediye meclis üyeliği %10,72, il genel meclis üyeliği %4,79’da kalmıştır.

 

 

‘SORUNLARI OLUŞTURAN ERKEKLER KADIN SORUNLARINA VAKIF OLAMAZ’

Kadın adaylarının azlığı ile kadın politikalarının üretilmesi ve uygulanması arasında doğru orantı var mıdır? 

Evet, elbette vardır. Çünkü sorunu en iyi yaşayan bilir. Dolayısıyla erkeklerin kadın sorunlarına vakıf olması mümkün değil. Ayrıca birçok sorunun oluşmasına katkı sundukları için de bunu görmeleri ve yüzleşmeleri kolay olmayacaktır. Erkeklerin yönettiği bir dünyanın sorunları belli; her yerde savaş ve yoksulluk var. Erkeklerin yürüttüğü siyaset tıkanmış durumda. Kadın gücü ve enerjisi siyasi alandan ve kadınların sorunlarının çözümünden eksik kalıyor.

 

‘KADINLARIN GÜVENİRLİĞİ ERKEKLERDEN DAHA FAZLA’

 

Kadın adayların sayısındaki artış neden önemli, bu neyi değiştirmiş ya da değiştirecektir?

Partilerin aday tanıtım toplantılarına baktığımızda erkeklerle dolu bir görüntü görüyoruz. Kadın adaylar çoğaldığında toplumun algısında da bir değişiklik olacak. O kadın adaylar, hem kız hem de erkek çocukları için rol model oluşturacaklar. Bu rol modeller sayesinde de toplumsal cinsiyet rollerinin kodları kırılacak. Kadın adayların çokluğu toplumsal denge açısından da önem arz ediyor. Kadınların farklı kesimlerin taleplerine ulaşması erkeklere kıyasla daha kolay ve güvenilirlikleri de erkek adaylara göre daha fazla.

 

 ‘SİYASAL İRADE KADINLARDAN YANA TAVIR ALMIYOR’

 

Partilerin kadın aday göstermesi ile kadın sorunun bakış arasında bağlantı var mıdır? Nasıl?

Elbette var çünkü kadınların aday olamaması ilk başta bir temsiliyet sorunu ve siyasal iradeyle doğrudan ilgili. Ne yazık ki bu irade kadınlardan yana tavır almıyor. Bırakın sorunların çözülmesini, başlı başına sorun yaratıyor ve bu, çok normal bir durummuş gibi gösteriliyor.

 

‘EŞİTLİĞİN MAHALLEDEN BAŞLADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

 

Özellikle İstanbu’da, kadınlar için yerel yönetimlerin politika üretmesi kadınların yaşamında ne derece önemli ve sizce bu politikaların içeriği nasıl olmalı?

Yerel yönetimler ve yaşanılabilir kentler kadınlar için çok önemli. KA.DER olarak temel çalışma alanlarımızdan biri; kadın dostu yerel yönetimler ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme çalışmaları. Aynı zamanda yerel yönetimler halka yakın olmaları, demokrasiye olan etkisi ve halkın katılımı açısından toplumsal cinsiyet eşitliğini hayata geçirebilecek en etkin ve birincil kurumlar. Dolayısıyla burada oluşacak politikalar kadınların yaşam kalitesini yükseltecek donanıma sahip olmalı. Güvenilir bir kentte yaşamak kadının en temel hakkı. Mesela güvenilir ulaşım, sosyal ve kültürel haklar, girişimcilik destekleri ve sağlık gibi kadının hayatını direkt etkileyen politikalar kadınların hayatında çok önemli. Biz KA.DER olarak eşitliğin mahalleden başladığını düşünüyoruz ve bu açıdan muhtarlıklara da büyük önem atfediyoruz. İstanbul çok büyük bir kent. Dolayısıyla ilçe ve mahalle örgütlenmeleri de yerel dinamikler açısından önemli. Buralardaki kadın temsili artışının dalga dalga Türkiye’ye yayılacağına inanıyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.