Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Marmara Park AVM’de Ölen 11 İşçi Anıldı: Bizi Susturmaya Çalışıyorlar

Bundan 7 yıl önce Esenyurt’ta bulunan Marmara Park AVM inşaatında çalışırken, kaldıkları çadırda çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden 11 işçi Marmara Park AVM önünde anıldı. Anmada konuşan iş cinayetinde ölen Barış Kıyak'ın Annesi "11 evladımızın mezarı burada gömülü. Bizi susturmaya çalışıyorlar. Biz sadece adalet arıyoruz" dedi.

YAZIYOR –  Bundan 7 yıl önce Esenyurt’ta bulunan Marmara Park AVM inşaatında çalışırken, kaldıkları çadırda çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden 11 işçi Marmara Park AVM önünde anıldı. AVM önünde bir araya gelen, İş Cinayetlerinde Hayatlarını Kaybedenlerin Aileleri ve Yakınları ile Adalet Arayan İşçi Aileleri “Esenyurt’u unutmadık unutturmayacağız” pankartı açtı. Aileler sık sık “İş kazası değil cinayet”, “Sorumlular belli adalet istiyoruz” sloganları attı. Anma etkinliği, öncesi AVM önünde basın açıklaması yapıldı.
Açıklamayı iş cinayetinde hayatını kaybeden Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak yaptı. Kıyak, sözlerine, adalet arayışlarında yanlarında yer alanlara teşekkür ederek başladı.
‘7 Yıldır Bu Cinayetin Sorumluları Yargılansın Diye Mücadele Ediyoruz’
Ülkenin iş cinayetleri konusunda hâlâ korkunç bir karineye sahip olduğunu hatırlatan Kıyak  “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre 2018’de en az 1923 işçi, Ocak 2019’da en az 155, Şubat 2019’da en az 125 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Ekmek mücadelesinin işçinin hayatına mal olmasını istemiyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlandığı, daha insani çalışma koşullarının yaratılmasını istediğimiz için buradayız. Denetim sorumluluğu olanların görevlerini gereği gibi yapmasını istediğimiz için buradayız” şeklinde konuştu. Kıyak 7 yıl boyunca sorumluların tespit edilip yargılanmaları ve cezalandırılmaları için mücadele ettiklerini ifade etti.
‘Davamıza Gelin ki Yüzümüze Baka Baka Vicdanlarının Rahat Olduğunu Söylemesinler’ 
Duruşmanın 17 Mayıs 2019’a ertelendiğini aktaran Kıyak, “Bizler aileler olarak hepinizi duruşma günü yanımızda olmaya çağırıyoruz. Gelin ki gözümüzün içine baka baka vicdanlarının rahat olduğunu söyleyemesinler. Tüm sorumluların yargılandığı, ödül gibi cezaların verilmediği bir dava olsun davamız. Zedelenen adalet duygumuz bir parça da olsa tamir edilsin, bir iş cinayeti davası daha cezasızlıkla sonuçlanmasın.
Tüm sorumlular yargılanana kadar adalet aramaya, davamızı takip etmeye devam edeceğiz. 7 yıl boyunca firma çalışanlarının yargılanması yetmez, işverenler de yargılanmalı dedik. Naylon çadırda 11 işçinin yanarak öldüğünü unutarak davrananların kalbi kurusun dedik. Mart soğuğunda, naylon çadırlarda barındırılan, yanarak ölen 11 işçiyi unutup, destek olmayanlar insanlığından şüphe etsin dedik. Patrona villa, işçiye naylon çadır reva görüp, işçiler çadırda yaşasın diyenler yargılansın dedik. Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz dedik. 7 yıldır Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında hayatını kaybedenler anısına bu bölgede bir park yapılmalıdır dedik. Yapılmadı. Sembolik olarak bizler 11 canımız için 11 fidan diktik. İş cinayeti lanetinin unutulmamasının bir işareti ve kaybettiklerimizin anısına saygımızı temsilen bir anıt dikilmelidir dedik. Anıt dikilmedi. İşçilere ne kadar değer verildiğinin somut kanıtlarıdır bu isteklerimizin yerine getirilmeyişi” diye konuştu
 Kıyak, son olarak bütün dünyada iş cinayetlerin de hayatlarını kaybedenler için anma ve yas günü olan 28 Nisan’ın Türkiye’de de olmasını ve Esenyurt AVM yangınında hayatını kaybedenler için anıt ve park yapılmasını istedi.
’11 Evladımızın Mezarı Burada Gömülü’
Daha sonra Barış Kıyak’ın annesi Ayşe Kıyak söz aldı. Kıyak, “11 evladımızın mezarı burada gömülü. Bizi susturmaya çalışıyorlar. Biz sadece adalet arıyoruz” dedi. Anma etkinliği, yapılan açıklamanın ardından ailelerin yangının gerçekleştiği yere yürüyüp, karanfiller bırakması ile sona erdi.
Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.