Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Hapishanelerde 48i Ağır 110 Hasta tutuklu Kadın Var’

363. F Oturması’nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile cezaevindeki hasta tutuklu kadınların durumu paylaşıldı.

 

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu’nun hasta mahpusların serbest bırakılması için yaptığı 363. F Oturması’nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile cezaevindeki hasta tutuklu kadınların durumu paylaşıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutsaklara dikkat çekmek için 362. F Oturması’nı derneğin Beyoğlu Çukurçeşme Sokak’ta bulunan binasının önünde gerçekleştirdi. Oturumda kadın hasta tutukluların fotoğrafları taşınırken “Hasta kadın tutsaklar serbest bırakılsın” pankartı  açıldı.

363. F Oturmasının basın açıklamasını İHD Hapishane Komisyonu’ndan Hatice Onaran okudu.

Tecrit Başlı Başına İnsanlık Suçudur’

Onaran cezaevlerinde kadın hasta tutukluların durumuna dikkat çektiği sözlerine Leyla Güven’in açlık grevi eylemini hatırlatarak başladı. Onaran “Başta Leyla Güven olmak üzere açlık grevinde olan yüzlerce mahpusun can ve sağlık güvenliğinden bizzat iktidar sorumludur. Bir an önce diyalog kanalları kurulmalı ve açlık grevinde olan mahpusların meşru talepleri yerine getirilmelidir. Bizler insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak bir kere daha iktidara bu talepleri yerine getirmesi için çağrıda bulunuyoruz. Tecrit başlı başına bir işkencedir ve insanlık suçudur” diye konuştu.

Onaran ardından cezaevlerindeki kadınların durumunu aktardı: “Hapishanelerde 110 kadın hasta mahpus vardır. Bunların 48’i ise ağır, ölümcül hastadır. Ağır hasta kadın mahpusların 9’u ise bizim hapishane komisyonu olarak çalışma alanımız olan Marmara bölgesi hapishanelerinde bulunmaktadır. Marmara bölgesi hapishanelerinde kalan hasta kadın mahpuslar ve durumları ise şöyledir:

Ayfer Ayçiçek: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta ve ağır şizofren hastası.

Dilek Öz: Bakırköy L Tipi Kapalı Hapishanesinde kalmakta. İşkenceden dolayı vücudunun bazı eklemlerinde lif bezleri kopması yaşanmış. Lenf kanseri. Bel ve boyun fıtığı var. Kalp ritmi bozukluğu bulunmakla birlikte ayrıca kronik astım hastası.

Güneş Tekin: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Çatışmada ağır yaralı olarak tutuklandığı için akciğerinde, sırtında ve kaburgalarında şarapnel parçaları var. Göğsünde mermi olmasından kaynaklı oturup kalkmada ciddi sorunlar yaşıyor. Ameliyatın riskli olduğu söylenerek ameliyat edilmemektedir. Felç olma riskinin olduğu belirtiliyor. Ayrıca her iki bacağında yaralanmadan kaynaklı doku kaybı olduğu için bacaklarını rahat kullanamıyor.

Havva Ak: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Meme kanseri.

Hazine Alçı: Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Bir bacağında dizin biraz üstünde kalça kemiğine kadar platin var. Ateşli silahla yaralanma sonucu sağ bacağında ciddi bir sakatlık var. Kendisini durumunu; “Kalça kemiğim parçalandığı için yaklaşık 17 yıldır iç protezle yaşamaya çalışıyorum. Kalça ile diz arasında hemen hemen hiç kemiğim yok. 1998 ile 2009 arasında takılı olan platin biraz daha farklıydı. Kimi zorlanmalar yaşasam da, hareket alanımı bu kadar daraltmıyordu. Protezin değişimi kaçınılmaz olunca, ekim 2009’da Samatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, bacağıma yeni bir protez takıldı. Ancak protezden çok ‘inşaat iskelesi’ne benziyor. Protezin dört bir tarafında 1 cm uzunluğunda çiviler var. Bu çiviler tellerle birbirine ve ayrıca da kürek kemiğine bağlı.” şeklinde aktarmıştır.

Saime Avşin: Bursa/Yenişehir Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürüyor. Ciddi ağrıları var.

Sevcan Atak: Bakırköy Kadın Hapishanesinde kalmakta. Rahim Kanseri. Ayrıca gözlerini kaybetmesine neden olabilecek bir hastalığı var.
Süreyya Bulut: Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde kalmakta. Kafasındaki şarapnel parçasıyla yaşıyor. Bir gözü Görme fonksiyonunu yitirmiş durumda. Wernicke-Korsakofflu.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.