Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Tüm müdahalelere rağmen kadınlar İstiklal’i mora boyadı

Taksim’de “17’nci Feminist Gece Yürüyüşü” için toplanan binlerce kadın, polisin gaz bombalarıyla müdahale etmesini rağmen meydanı terk etmedi.

Taksim’de “17’nci Feminist Gece Yürüyüşü” için toplanan kadınlar polisin gaz bombalarıyla müdahalesine rağmen taleplerini dile getirdi. Saat 19.30’dan itibaren Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan ve yürümekte kararlı olan kadınlar, polisin müdahalesi sonucu Taksim’in ara sokaklarına zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde dağıldı. Ara sokaklarda devam eden müdahalelerde kadınlar ezilme tehlikesi yaşadı.

Tüm müdahalelere rağmen Taksim’i mora boyayan kadınlar “Geceleri de sokakları terk etmiyoruz” mesajı verdi.

Ara sokaklarda kadınların buluşmaları devam ederken “17’nci Feminist Gece Yürüyüşü” Platformu “8 Mart Yasaklanamaz” başlıklı metin yayınladı.

‘Mücadelemizin geri dönüşü yok’

Metinde şu ifadelere yer verildi:
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Çünkü 8 Mart tüm dünyada biz kadınların binler, on binler, milyonlar olup sokakları, meydanları doldurduğumuz, hayatı durdurduğumuz, haklarımız ve özgürlüğümüz için sesimizi yükselttiğimiz gün.

Çünkü feminist mücadelemizin geri dönüşü yok!

İstanbul’da, 2003’ten bu yana, yani 16 yıldır, kesintisiz bir şekilde, coşkuyla gerçekleştirdiğimiz 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü bu sene engellenmek isteniyor. Hâlbuki biz İstiklal’de bomba patladığı sene de yürüdük, İstiklal Caddesi’nin baştan aşağı inşaat çukurlarıyla dolu olduğunda da, Olağanüstü Hâl koşulları altında da… Hiçbir durumda, biz kadınlar, 8 Mart’ta sokakları bırakmadık. Hatta yıllar geçtikçe 100’e yakın kadının başlattığı bu yürüyüş 40 binleri buldu, feminist isyanımız sokaklara sığmaz oldu.

Krizle başa çıkmaya mecbur edildiğimiz, yargı dâhil tüm kurumların içinin boşaltıldığı, demokrasinin varlığından dâhi söz etmenin mümkün olmadığı, sessizleştirilmiş bir ülkede kadınlar hayatlarına sahip çıkmasın istiyorlar. Haklarımızın gasp edilmeye çalışıldığını, eşitlik talebimizin susturulmaya çalışıldığını, bize itaatin öğütlendiğini görüyoruz. Her gün çeşitli biçimlerde şiddete uğrarken bize, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde evde oturun deniyor!

Soruyoruz: Bu toplumun yarısını oluşturan kadınların haklarından rahatsız olan, kadınların sesini kısmaya çalışan devlet, kimin devleti?

Bu isyandan, eşitlik talebimizden, daha özgür bir hayat tahayyülümüzden, kahkahamızdan, arzularımızdan, varoluşumuzdan, yılların mücadelesiyle kazandığımız haklardan ve 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’müzden vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Hakkımız olduğunu biliyoruz.

Tüm kadınları 8 Mart gecesi İstiklal Caddesi’ni varlığımızla mora boyamaya, kalabalığımızdan güç bulmaya çağırıyoruz.”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.