Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Gergerlioğlu: Bu Hukuksuz Karara Karşı Çıkmayan Tüm Milletvekillerinin Onuru Zedelenir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın konuşmasını dinlediği için hakkında soruşturma açılan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Gergerlioğlu tüm milletvekillerine seslenerek "Bu denli akıl almaz, hukuk tarihinde geçerliliği olmayan bir suçlamayı mesai arkadaşlarına karşı yapılmasını kabul etmelerinin kendi onur ve şereflerini zedeleyeceğini hatırlatmak istiyorum" ” dedi.

YAZIYOR -HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katıldığı bir programda dinleyici olarak katıldığı için hakkında ‘Terör Örgütü Propagandası yapmak’ iddiası ile soruşturma açılan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İktidarı ile muhalefeti ile tüm vekiller, siyaseti bir kenarı bıraksınlar ve bu denli akıl almaz, hukuk tarihinde geçerliliği olmayan bir suçlamayı mesai arkadaşlarına karşı yapılmasını kabul etmelerinin kendi onur ve şereflerini zedeleyeceğini hatırlatmak istiyorum” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuşmacı olduğu bir programa dinleyici olarak katılan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında açılan ‘Terör Örgütü Propagandası yapmak’ iddiası le soruşturma başlatıldı. Soruşturma yapılabilmesi için Meclise fezleke gönderildi.

Hakkında açılan soruşturma ve dokunulmazlığının kaldırılması yönünde hazırlanan fezleke ile ilgili Gazete Yazıyor’a değerlendirmelerde bulunan Gergerlioğlu, Türkiye hukuk tarihinde yine bir ilkle tanıklık ettiklerini kaydetti.

‘Dünya ve Türkiye Tarihinde ilkleri Yaşamaya Devam Ediyoruz’

Gergerlioğlu hakkındaki soruşturmaya dair “Fezleke dokunulmazlığın düşülmesi üzerine savcının isteği ile meclise gönderildi. Pervin Buldan’ı dinlemek ve tepkisiz kalmak ile ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ iddiası ilke hakkımda dava açılmak isteniyor. Dokunulmazlıklar kaldırılmadan dava açılmadığı için fezleke isteminde bulunmuş. Dünya ve Türkiye hukuk tarihinde ilkleri yaşamaya devam ediyoruz. Tepkisiz kaldığım için suç işlemiş sayılıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Sarf Etmediğim Bir Cümle Terör Örgütü Propagandası Sayılıyor’

Kararın son derece absürt ve hukuksuz olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu “Gülsek mi ağlasak mı bilemedik. Eş Genel başkanımızı dinliyoruz, öte yandan o konuşma barışa davet eden sözler içeriyor. Barışın, çözümünü arayan yolların konuşulduğu bir programda tek söz bile almadığım halde, salonda bulunmam suç sayılmış. Savcı bey sağ olsun akıllara ziyan şeyler yazarak suçlamalarda bulunmuş. Sarf etmediğim bir cümleden terör örgütü propagandası sayılıyor” diye konuştu.

Gergerlioğlu şöyle devam etti “Artık birini dinlemek, toplantıda bulunmak, düşünmek, varlığınızın orada bulunması ile suç sayılıyor. Bu yeni bir dönemece girdiğimizin göstergesidir. Varlığınızın muhalifler arasında bulunması bile suç sayılıyor. Bunlar siyasi saikler ile yapılıyor. Bir hukukçunun böylesi bir iddia ile soruşturma başlatması kendi mesleğine karşı bir ihanettir.Bu işin içinde siyasi çıkarlar söz konusu. Niyetleri bizi susturmaya yönelik. Biz inşa hakları savunuculuğuna her koşulda devam edeceğiz.”

‘Tüm Vekiller Bu Hukuksuzluğa Karşı Tepki Göstermeli’

“Hukukun ayaklar altına alındığı bu dönemde vekillerin bir reaksiyon göstermeleri ve hukukun ayaklar altına alınmasına yönelik bir muhalefet sergilemeliler” çağrısında bulunan Gergerlioğlu “İktidarı ile muhalefeti ile tüm vekiller, siyaseti bir kenarı bıraksınlar ve bu denli akıl almaz, hukuk tarihinde geçerliliği olmayan bir suçlamayı mesai arkadaşlarına karşı yapılmasını kabul etmelerinin kendi onur ve şereflerini zedeleyeceğini hatırlatmak istiyorum” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.