Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Türkün Gücünü Göreceksiniz’ diyen Hapishane Müdürü: Hukuk Yok Ben Varım

Hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için yapılan F Oturmasının 358. haftasında cezaevlerinde yaşatılan insanlık dışı uygulamalara dikkat çekilerek avukatların Düzce T Tipi Cezaevi notları paylaşıldı: Hapishanesi müdürü 'Ben Tatar Türküyüm, ceddimiz sizi tir tir titretti; Türk'ün gücünü göreceksiniz, Hukuk yok ben varım! Siz daha 12 Eylül'ü görmediniz' diyerek meydan okumaktadır."

Hasta Tutukluların durumuna dikkat çekmek için yapılan F Oturmasının 358. haftasında 82 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın serbest bırakılması istenirken cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalar paylaşıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 358 haftadır yapılan F Oturumu bu hafta da yasak kararı nedeni ile Galatasaray Meydanı’nda yapılmadı. Galatasaray Meydanı’nda izin verilmeyen eylem İnsan hakları savunucuları tarafından İHD binası önünde yapıldı.

‘Türkün Gücünü Göreceksiniz’

Eylemde hasta tutukluların fotoğrafları taşınırken “Mehmet Emin Özkan Serbest Bırakılsın” pankartı açıldı. F Oturumu’nun 358. haftasında basın açıklamasını İHD Hapishane Komisyonu’ndan Hatice Onaran yaptı. Hapishanelerde hak ihlalleri ve keyfi uygulamalarla tecrit ve işkencenin boyutunun giderek arttığını aktaran Onaran Düzce T Tipi Hapishanesine giden İnsan Hakları Derneğinin gönüllü avukatından aldıkları bilgiyi aktardı. Onaran avukatların verdiği bilgiye şöyle aktardı: “Düzce Hapishanesindeki uygulama ve hak gasplarının yanı sıra kin, nefret ve ırkçı söylemlerle politik mahpuslar işkenceye maruz bırakılmaktadırlar, Düzce T Tipi Hapishanesi müdürü ‘Ben Tatar Türküyüm, ceddimiz sizi tir tir titretti; Türk’ün gücünü göreceksiniz, Hukuk yok ben varım! Siz daha 12 Eylül’ü görmediniz’ diyerek meydan okumaktadır.”

‘Açlık Grevindeki Tutuklulara Kötü Muamele’

8 Kasım itibari ile açlık grevine başlayan siyasi tutuklular üzerinde insanlık dış uygulamaların sürdüğünü kaydeden Onaran, “Şakran Kadın Hapishanesindeki mahpuslara bu güne kadar B1 vitamini hiç verilmemiştir. Hastaneye çift kelepçe takılarak götürülmektedirler. Su ve şeker düzenli verilmeyen mahpuslar baskı altında olduklarını söylemişlerdir. Kırıklar Hapishanesinde açlık grevi yapan mahpuslar diğer mahpuslardan ayrı tutularak ve halen çıplak arama baskısına maruz kalmaktadırlar” bilgilerini paylaştı.

‘Gözaltında İşkence Nedeniyle Sağlık Sorunları Yaşıyor’

Onaran ardından bu hafta dosyasını ele aldıkları 82 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın durumunu paylaştı:

“1997 yılında Mersinde gözaltına alınan Mehmet Emin Özkan; 12 günlük gözaltı süresinde yaşadığı işkencelerden dolayı ciddi sağlık sorunları yaşamıştır. 22 yıldır hapishanede olan Mehmet Emin Özkan’ın ailesi tarafından avukatı aracılığı ile yaptıkları yeniden yargılama talebi 2014’ün başında kabul edildi ve beş yıldır tutuklu olarak davası devam etmektedir.

‘Hapishanede Kalamaz Raporuna Rağmen Tutuklu’

82 yaşında olan Mehmet Emin Özkan 5 kez kalp krizi geçirmiş, 2 defa da kalp ameliyatı olmuştur. Ayrıca bağırsak, tansiyon, zehirli guatr gibi çeşitli hastalıkları bulunmaktadır. Ağır sağlık sorunları nedeniyle hafta da en az 2- 3 defa hastaneye gidip gelmektedir. Adli Tıp Kurumundan ‘hapishanede kalamaz’ raporu bulunan Mehmet Emin Özkan halen Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulmaktadır.
Ayrıca Mehmet Emin Özkan’ın bir oğlu Bandırma diğeri ise Gaziantep hapishanesinde olduğundan ailesi maddi manevi olarak çok zorlanmaktadır. Aynı hapishanede kalma talepleri ise kabul edilmemektedir.”
Onaran, İnsan Hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak  82 yaşında ve ağır sağlık sorunları yaşayan Mehmet Emin Özkan’ın ve bütün ağır hasta tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.