Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

İntikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacağız

KESK İstanbul Şubeler Platformu KHK ile işlerinden atılan üyeleri için Şişli Meydanı'nda eylemdeydi. Yapılan açıklamada Hrant Dink anılırken, baskı politikalarına karşı mücadele vurgusu yapıldı.

YAZIYOR- KESK İstanbul Şubeler Platformu KHK ile işlerinden atılan üyeleri için Şişli Meydanı’nda eylemdeydi. Yapılan açıklamada Hrant Dink anılırken, baskı politikalarına karşı mücadele vurgusu yapıldı.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu KHK ile işlerinden atılan kamu emekçilerinin işlerine geri dönmeleri için Şişli Meydanı’nda eylemdeydi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle işlerinden atılan üyeleri için her cumartesi eylem yapan KESK’liler bu hafta da Şişli Meydanı’nda eylemdeydi.

Burada konuşan İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Mike sözlerine Hrant Dink’i anarak başladı. Mike, haksız hukuksuz KHK’larla 4 binin üzerinde KESK’li kamu emekçisinin işlerinden edildiğini vurguladı. İhraçların hiç bir adli sürecin işletilmeden gerçekleştirildiğine dikkat çeken Mike, “72 hafta İstanbul’un 3 meydanında haftada 3 gün oturma eylemleri şeklinde devam eden direniş eylemleri daha sonra her hafta cumartesi günü İstanbul’un değişik meydanlarında yapılan basın açıklamaları ile sürdürülmektedir. Bu hafta 100. direniş haftasında işimizi geri istiyoruz demek için Beyazıt Meydanı’ndayız” diye konuştu.

Mike sözlerinin devamında yoksulluğa, zamlara ve gelir eşitsizliğine dikkat çekerek yapılan zamların geri alınmasını ve krizin faturasını ödemeyi reddettiklerini bildirdi.

‘Hukuki, fiili ve meşru mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz’

Mike son olarak şunları söyledi; “KESK olarak hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak, intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacağız. Hukuki, fiili ve meşru mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. İhraç edilen tüm üyelerimiz tekrar işlerine dönene kadar mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz.”

‘KHK’lar gidecek biz kalacağız’

Ardından Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin konuştu. Aytekin, 12 Eylül faşizm sürecinin aynısının devam ettiğini vurgulayarak, “Biz yıllardır bu topraklarda işimize, ekmeğimize, mesleğimize, iş güvenşiğimize sahip çıktık bu yüzden ihraç edildik. Ve biz yıllardır bu ülkede herkes için, çocuklarımız için, tüm yurttaşlar için, parasız eğitim, parasız sağlık en temel haktır dediğimiz için ihraç edildik. Zulmünüze karşı tüm değerlerimizi savunmaya devam edeceğiz. KHK’larınıza da ihraçlarınıza da baskılarınıza zulmünüze de teslim olmayacağız. KHK’lar gidecek biz kalacağız” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.