Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kimya Mühendisleri: Ücretli Poşet Uygulaması Çözümden Uzak

Ücretli poşet uygulamasını çözümden uzak bulan Kimya Mühendisleri Odası konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak çevre sorunlarının çözümü ve ekoloji için esaslı politikalar uygulanmalı.

Ücretli poşet uygulamasına TMMOB’a bağlı Kimya Mühendisleri Odası’ndan tepki geldi. Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak uygulamanın sorunların çözümünden uzak bir uygulama olduğunu vurguladı.

Birliğe bağlı Kimya Mühendisleri Odası’nın İstanbul Şubesi tarafından ücretli poşet uygulamasına ilişkin yapılan açıklamada, “Yasa koyucular, bu uygulama ile çift kat kalınlığı 15 mikron üzerindeki poşetlerin en az 25 kuruştan satılmasıyla, aşırı ve bilinçsiz tüketimden kaynaklanan çevre kirliliğinin azaltılması, tüketicinin geri dönüşüm konusunda bilinçlendirilmesini hedeflediğini paylaşıyor” ifadesi yer buldu.

Açıklama plastik poşetlerin ücretlendirilmesinin geri dönüşümün temel felsefesi olan ‘Azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür’ çerçevesinde doğru bir adım gibi görünse de sorunların çözümünden uzak bir uygulama olduğu ifade edildi. Açıklama şöyle devam etti; “Geri dönüşüm sorunu, yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde temel problemin çözümünden uzak, sadece plastik poşetlere indirgenmekte, yasaklama veya ek vergi gibi ücretlendirmelerle çözüldüğü varsayılmaktadır. Geri dönüşümde plastik poşet sorununu bir buz dağı metaforuna benzetecek olursak, ne yazık ki bu, suyun üzerindeki parça olmaktan dahi fersah fersah uzaktadır. Bir başka detay da alışveriş poşetlerinin tüketiciler tarafından çöp torbası olarak kullanılıp çöp konteynerlerine atılmakta olduğudur. Uygulama ile, bunun yerini daha çok çöp torbaları alacak ve çöp sahasına gidecek olacak plastik miktarında büyük bir değişim de olmayacaktır.”

‘Market Zincirleri Kazanacak’

Açıklamada “Uygulama ile esas kazanan kim?” sorusu soruldu ve devam edildi, “Poşetlerin ücretlendirilmesi ile satış noktaları, özellikle ulusal market zincirleri kazanacak, milyonlarca liralık plastik poşet maliyetinden kurtulacak ve bununla beraber maliyeti 5 kuruştan az olan poşeti 10 kuruşa satarak kazancını artıracaktır. 25 kuruş olan poşet ücretinden geriye kalan 15 kuruş da geri dönüşüme kaynak yaratmak için vergi olarak ödenecektir. Poşetler ücretlendirildiğinde satış noktaları öncelikle ücretli sattığı poşetlerin daha kalın ve tüketici için tekrar kullanabilir nitelikte olmasını sağlamalıdır, ayrıca alternatif olarak rafya ve dokumasız kumaşlardan yapılan daha uzun ömürlü torbaları alternatif olarak sunmalıdır” denildi.

İlgili yönetmelikle, geri dönüşüm ile ilgili birçok hedef konulduğu fakat ülkenin bu hedeflerin çok uzağında olduğu dile getirildi.

Yerel yönetimlere görev düştüğü işaret edilen açıklamada “İstanbul gibi büyük şehirlerde bile ambalaj atıklarını kaynağında ayırmayı sağlayacak konteynerler mevcut değildir. Mevcut olanlarında ise türlerine göre ayırdığımız atıkları bir kamyonun gelip karıştırarak römorkuna aktardığını görmekteyiz. Ayrıca belediyelerin ambalaj atıklarını belirli günlerde toplama uygulaması kesinlikle çalışmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Geri dönüşümün yalnızca yasal düzenlemelerle olmayacağı, bunun tüketicilerin kazanması gereken bir alışkanlık olduğu söylenen açıklamada “Geri dönüşüm uygulamaları için Avrupa`da yaygınlaşan, özelikle su ve gazlı içecek pet şişelerinde depozito uygulaması da kaynağında ayırma ve geri dönüşüm için tüketiciyi teşvik eden iyi örneklerdendir” dendi.

Açıklama şöyle devam etti:

Geri dönüşüm için kaynağında ayırma ve toplanma ilk adımdır. Bunun artırılması ülkemiz için sadece çevre kirliliğinin azaltılması değil ayrıca ithal yolla sağladığımız ham maddelerin bir kısmının ikamesi ve ithalatın azaltılması anlamına gelmektedir. Ülkemizin plastik, kağıt, metal sanayinin bu çerçevede yeniden planlanması ve yönlendirilmesi elzemdir.

Özetle, geri dönüşüm için daha detaylı düşünülmüş ve somut adımların atıldığı politikaların uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir.

‘Esaslı Politikalar Gerekiyor’

Bu açıklamamız elbette ki “bol bol poşet kullanımı gerçekleşsin” dediğimiz anlamına gelmemektedir! Kuşkusuz ki ekolojik denge için hepimiz sadece plastik poşetler değil, doğaya zarar veren tüketimlerimizi gözden geçirmeli, azaltmalı, mümkünse yok etmeliyiz. Ve kuşkusuz ki içerisinde yaşadığımız doğaya olan sorumluluklarımız, yalnızca bireysel önlemlerle kalmamalı! Problemin esas çözümü hükümetlerin ve devletlerin çözüm odaklı, ekolojiyi gözeten esaslı politikalar üretmesinden geçiyor.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.