Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kenya’nın Başkentindeki Lüks Otelde Patlama ve Silahlı Saldırı

Kenya'nın başkenti Nairobi'de, içinde lüks otel ve iş yerlerinin de olduğu merkezi bir bölgede patlama ve silahlı saldırı gerçekleşti. Reuters'ta yer alan bilgiye göre devam eden saldırıyı Eş Şebab üstlendi. 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 kişinin de yaralandığı saldırının hâlâ devam ettiği ve otel içinde rehinelerin olduğu bilgisi var.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de, içinde lüks otel ve iş yerlerinin de olduğu merkezi bir bölgede patlama ve silahlı saldırı gerçekleşti. Reuters’ta yer alan bilgiye göre devam eden saldırıyı radikal islamcı Eş Şebab örgütü üstlendi. Saldırı sırasında, 1 kişinin hayatını kaybettiği ve 4 kişinin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı. Öte yandan, otelin içerisinde çok sayıda rehine olduğu belirtiliyor.

Doğu Afrika ülkesi Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir otel ve çevresinde silahlı saldırı gerçekleşti. Uluslararası haber ajanslarının ‘son dakika’ koduyla geçtiği bilgiye göre, lüks bir otelden patlama ve silah sesleri geldi. Bölgede DusitD2 isimli otelin yanı sıra bankalar ve işyerleri de bulunuyor. Bölgede yaşayanların tahliyesi için çalışılıyor.

İki kez patlama olduğunu belirten bir otel çalışanı, Reuters’a saldırı altında olduklarını söyledi. Ajansın geçtiği ilk fotoğraflarda da, otel çevresindeki araçların alev aldığı görülüyor. Yerel televizyonlar ise, otelden dumanların yükseldiği görüntüleri ekrana getirdi.

Amerikan AP haber ajansı, bölgede bulunanların olayı “terör saldırısı” olarak adlandırdığını ifade etti.

Yerel televizyonlar, bölgede en az 6 saldırganın olduğunu ifade ediyor.

Eş Şebab örgütü, saldırıyı üstlendi. Reuters’a konuşan Eş Şebab Askeri Sözcüsü Abdülaziz Ebu Musab, saldırganların eylemlerine devam ettiğini vurguladı.

Özellikle Somali’de etkili olan terör örgütü, 2013 yılında Westgate alışveriş merkezine saldırmış, dört gün süren katliamda 72 insan hayatını kaybetmişti.

2015’te ise bu kez Somali sınırındaki Garissa Üniversitesi hedef alındı ve teröristler 148 insanı öldürdü.

Ülkedeki en kanlı saldırının tarihi ise, 1998. El Kaide terör örgütünün Nairobi’deki ABD Büyükelçiliği’ne bomba yüklü araçla düzenlediği saldırı 224 kişinin ölümüne yol açtı, şehri cehenneme çeviren patlamada binlerce insan da yaralandı.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.