Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Gazetecilerden Öykü Arin’e donör olma kampanyası

İzmir’de yaşayan 3,5 yaşındaki Öykü Arn Yazıcı’ya Kasım 2018’de lösemi teşhisi konuldu. Hastalığın görülme sıklığı milyonda 1-9 arası değişiyor. Gazeteciler Öykü Arin’e donör olmak için “Gazeteciler olarak bu kez haberimizi bağışta bulunarak yapıyoruz” kampanyası başlattı. Gazeteciler 12 Ocak Cumartesi günü saat 16.00’da Çapa’da bağışta bulunacak.

YAZIYOR- İzmir’de yaşayan 3,5 yaşındaki Öykü Arn Yazıcı’ya Kasım 2018’de lösemi teşhisi konuldu. Hastalığın görülme sıklığı milyonda 1-9 arası değişiyor. Gazeteciler Öykü Arin’e donör olmak için “Gazeteciler olarak bu kez haberimizi bağışta bulunarak yapıyoruz” kampanyası başlattı. Gazeteciler 12 Ocak Cumartesi günü saat 16.00’da Çapa’da bağışta bulunacak.

Kampanyayı başlatan gazeteciler başlattıkları kampanyaya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Türkiye’de ve dünyada binlerce insan lösemi ile mücadele ediyor. Kasım ayında lösemi teşhisi konulan 3.5 yaşındaki Öykü Arin de bunlardan sadece birisi. Öykü ve diğer lösemi hastalarının daha uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürebilmelerinin tek yolu, kemik iliği nakli için gönüllü olan donör sayısının artması. Donörlük için verilen her bir örnek, sadece Öykü Arin için değil ilik nakli bekleyen bütün hastalar için bir umut ışığı. Biz gazeteciler de Öykü’ler ve ilik nakli bekleyen insanlara umut olmak için belirli bir gün ve saat belirleyerek dönör olarak kan vermeyi planlıyoruz. Bu program için bir whatsapp grubu kuruldu.”

Öykü Arin adına açılan www.oykuarineumutol.com’da donör olmaya ilişkin şu bilgiler verildi:

Birinci adım:

İlk iş olarak, Kızılay‘ın kan bağışı merkezlerinden size en yakın olanı bulmanız gerekiyor. Bunun için linki kullanabilirsiniz: http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiNoktalari

İkinci adım:

Size en yakın Kızılay merkezine gidip, “kök hücre bağışçısı olmak istediğinizi” söyleyerek önce kök hücre bağış formu doldurup ardından kan vermeniz gerekiyor.

Bu işlemler hiçbir masraf gerektirmediği gibi, kan vermenin vücudunuza herhangi bir yan etkisi de yok.

Bu aşamadan sonra artık uluslararası veri bankasının kayıtlı bir bağışçısı olmuş olacaksınız.

Artık Öykü’ye veya kök hücre bekleyen binlerce kişiden birine veya yarın lösemi teşhisi konulacak bir başkasına hayat verme şansınız var.

Üçüncü adım (bir hasta ile tam uyumlu olduğunuz anlaşılması halinde):

Veri bankasındaki bilgilerinizin ışığında, hastalardan biriyle tam uyumlu olduğunuz anlaşıldığında Sağlık Bakanlığı sizinle iletişime geçiyor.

Bu aşamada da hiçbir cerrahi müdahale, yan etkisi olan herhangi bir işlem olmadığı gibi, hiçbir masrafla da karşılaşmıyorsunuz.

Üstelik Sağlık Bakanlığı, iş yerinizde resmi izinli sayılmanızı sağlayan işlemleri de sizin için yapıyor.

Sizin ve dilerseniz bir refakatçinizin bütün yol, konaklama ve iaşe masrafları karşılanıyor; hastanın bulunduğu şehre gitmeniz ve ağırlanmanız sağlanıyor.

Dördüncü adım:

Bu aşama 5 gün sürüyor. İlk dört gün kanınızdaki kök hücre sayınızı arttırmak üzere size sadece aşı yapılıyor. Dört gün boyunca yapılan işlemler aşılamadan ibaret. Beşinci gün kanınızdaki fazla kök hücreler ayrıştırılarak alınıyor ve yine kendi kanınız size aktarılıyor.

Beşinci adım:

Sadece kendiniz değil başkalarının da kök hücre bağışçısı olmasını sağlamak için çaba göstermeniz de bizim için ayrıca önemli.

Eğer, bir işyeri, sendika, STK, mahalle ve benzeri bir topluluğun parçasıysanız, yüz kişi organize olduğunuzda Kızılay’ın, seyyar bir “kan verme ünitesini” herhangi bir toplanma noktasına yollayabileceği de aklınızda olsun.

Yurt dışında yaşıyorsanız:

Yurt dışında yaşıyorsanız, bu süreç bulunduğunuz ülkedeki bir kan bağışı merkezinden başlayarak benzer biçimde gerçekleşiyor.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.