Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kayıp yakınları: Açlık grevindeki tutsakların talepleri kabul edilsin

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eyleminin 517’ncisi İHD Diyarbakır Şubesi’nde gerçekleştirildi.

Kayıp fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” yazılı pankartın açıldığı eylemde, 1995 yılında Kilis’te kaybettirilen Yavuz Kaynar’ın akıbeti soruldu.

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride ve tecrit için açlık grevi eyleminde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ve diğer tutsakların eylemini hatırlattı. Zeytun, “Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığını her açıklamamızda dile getiriyoruz ve bunun hiç bir kanun ve mevzuatta yeri olmadığını söylüyoruz. Sürecin işletilmemesi nedeniyle Türkiye cezaevlerinde yüze yakın mahpus açlık grevine girecek. Talepleri kabul edilene dek grevden çıkmayacaklarını söylüyorlar. Sayın Leyla Güven 59 gündür açlık grevinde ve sağlık riski söz konusudur. Talepler kabul edilsin aksi halde daha ağır sonuçlar ortaya çıkacak” dedi.

Avukat Hasan Yalçın’ın gözaltında kaybettirilen Yavuz Kaynar’ın hikayesini okumasının ardından açıklama oturma eyleminin ardından sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.