Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Diyarbakır Barosu’ndan Leyla Güven Açıklaması

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, açlık grevindeki Leyla Güven ve diğer mahpuslar hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Leyla Güven'in durumunun giderek ağırlaştığı, baronun görüşmesine dahi katılamadığı bilgisi verildi.

Abdullah Öcalan’ın üzerinde süren tecrit ve cezaevi koşulları nedeni ile Diyarbakır Cezaevi’nde 57 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven ve diğer tutukluların durumuna ilişkin Diyarbakır Barosu tarafından açıklama yapıldı. Diyarbakır Barosu hizmet binasında Baro Başkanı Cihan Aydın tarafından yapılan açıklamada, açlık grevlerine ilişkin kaygılar dile getirildi.

Leyla Güven Görüşmeye Katılamadı

Cihan Aydın, açlık grevine başladığından bu yana tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde Leyla Güven’i 3 kez ziyaret ettiklerini söyledi. Aydın, Güven’in en son 30 Aralık tarihinde de İnsan Hakları Merkezi Koordinatörü Yönetim Kurulu Üyesi Keziban Yılmaz tarafından ziyaret edildiğini belirtti. Bu görüşme ile ilgili bilgi veren Aydın, şunları söyledi: “Son olarak 30 Aralık tarihinde yapılan bu ziyarete Leyla Güven, sağlık durumunun ağırlaşması nedeni ile katılamamış, bunun üzerine aynı odada kalan mahpuslar ile görüşülmüştür. Bu mahpuslar tarafından bizlere iletilen bilgilere göre Güven’in kilo kaybı, ses ve ışığa hassasiyet, baş ağrıları ve baş dönmesi, yürümekte ve konuşmakta zorluk, halsizlik, tansiyon ve mide krampları yaşadığı belirtilmiştir. Belirtiler de göstermektedir ki bugün itibariyle açlık grevinin 57. gününe giren Güven için kritik eşiğe gelinmiştir.”

‘Kararı Kendi Hür İrademle Aldım’

Cihan Aydın, ayrıca 8 Kasım’da yapılan ilk görüşmede Güven’in, açlık grevinin gerekçesini kendilerine açıkladığını da şu sözlerle dile getirdi: “Bu kararı kendim hür iradem ile aldım. Türkiye’de tüm tutuklu ve hükümlülerin tabi olduğu bir dizi yasalar bulunmaktadır. Bu yasalar çerçevesinde tutuklu ve hükümlülerin hak ve yükümlülükleri de yasa ile belirlenmiştir. İmralı Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan, uzun süreden bu yana tecrit altında tutulmaktadır. Geçmiş dönemlerde de görüldüğü üzere, Öcalan’ın Kürt halkı ve örgüt üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kendisi ile görüşmenin, Kürt meselesinin demokratik yöntemlerle çözümü konusunda önemli bir katkı sunacağını düşünüyorum. Son olarak çocuklarımıza ve tüm topluma daha iyi bir gelecek sağlanması için bu eyleme başladım. Avukatları, kendisi ile görüşüp bu konuda kamuoyuna bilgi verene kadar bu eyleme devam edeceğim” demiştir.

‘Bu Ayrımcı Uygulamadan Vazgeçilmelidir’

Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Cihan Aydın, cezaevlerindeki açlık grevinin bitmesi için ayrımcı uygulamalardan vazgeçilmesini talep etti. Adalet Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara seslenen Aydın, şöyle konuştu, “Ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelerce de güvence altına alınan avukat-müvekkil görüşme hakkının, Öcalan dahil olmak üzere her zaman ve her koşulda eşit ve ayrımsız bir şekilde her mahpusa tanınması gerekmektedir. Bu kapsamda süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunan başta Sayın Güven olmak üzere diğer tüm mahpusların yaşamlarının daha fazla tehlikeye girmemesi için bu ayrımcı uygulamadan vazgeçilmesini, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere ilgili diğer kurumları ulusal ve uluslararası mevzuatın gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz.”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.