Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Yemeklerde Jilet ve Tahta Çıkıyor’

Yaklaşık 2 yıldır tutuklu Bulunan İbrahim Aslan’ın ailesi İHD’de gerçekleştirdikleri basın toplantısı ile Aslan’ın ve diğer tutukluların maruz bırakıldığı hak ihlallerini açıkladı. Açıklamada cezaevinde insanlık dışı koşullara dikkat çekilerek “Yemeklerde tahta, jilet gibi cisimlere rastlanıyor.  İçme sularına kanalizasyon suyu karışıyor” dendi.

 

4 Nisan 2017 tarihinden bu yana tutuklu bulunan İbrahim Aslan’ın tutukluluk sürecinde maruz bırakıldığı hak ihlallerine ilişkin, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı İbrahim Aslan’ın ailesi ve İHD Cezaevi Komisyonu tarafından gerçekleştirildi.

İbrahim Aslan’ın durumuna ilişkin bilgiyi kızı Zahide Aslan verdi.

Zahide Aslan ilk olarak babasının 2 yıl içerisinde kendi isteği dışında başka cezaevlerine sevk edildiğini belirtti.  Aslan sözlerinin devamında “Bulunmuş olduğu tüm cezaevlerinde hak ihlalleriyle karşılaşmıştır. Ancak şu an bulunduğu Patnos L Tipi Kapalı cezaevinde bu hak ihlalleri son dönemde basına da yansıdığı üzere had safhadadır” ifadelerine yer verdi.

5 Aralık 2018’de babası ve diğer tutuklularla görüştüğü bilgisini veren Zahide Aslan

“Açık görüşte şunları aktardılar:

– Öncelikle yemeklerde tahta, jilet gibi cisimlere rastlanıyor.

– İçme sularına kanalizasyon suyu karışıyor. Ve tespiti sağlanmış olmasına rağmen herhangi bir adım atılmamış durumda.

– Çok uzun bir süredir devam eden sıcak su problemi var. Tutsaklar yıkanamıyor ya da zorunlu olarak soğuk su ile yıkanıyor.

– Bunu takip eden süreçte hijyen problemleri ile birlikte mantar ve türevi rahatsızlıklar baş göstermiş durumda.

– Tutsakların revire çıkarılmadığını, zaten revirde de doktorun bulunmadığını aktardılar”

“Babam için 2 Temmuz 2018’den bu yana yazılmış olan varis çorabı, diz ağrıları için verilmiş ilaçlar henüz kendisine teslim edilmemiş” diyen Aslan en temel hakları kapsayan taleplerin dahi yerine getirilmediğinin altını çizdi.

Aslan cezaevindeki duruma ilişkin aktarımlarına şöyle devam etti;

“Tutsaklar tüm bunlarla ilgili Adalet Bakanlığına dilekçe yazdıklarını fakat dilekçelerin hiç birinin gönderilmediğini aktardılar. En son 8 Kasım 2018’de yazılan dilekçeler de kendilerine iade edilmiş.

Açlık Grevine Başladılar

Tutuklular seslerini duyurabilmek adına Ekim ayı içindeki açık görüşe çıkmamıştır. Aynı sürecin seyretmesi üzerine yine Ekim ayı içinde bir haftalık açlık grevi içine girdiklerini ve sonucunda bir ay kültür ve spor faaliyetlerinden men edildiklerini, sonrasında ise 15 arkadaşlarının sürgün edildiğini aktardılar.”

Bu hafta yaptıkları telefon görüşmesinde babasının 10 günlük açlık grevinde olduğunu söyleyen Aslan “Hiçbir olumlu adım atılmayan aksine sürekli beslenmeye çalışılan bu korku imparatorluğu karşısında tutsaklar süresiz açlık grevine gidileceğini de 26 Aralık tarihli açık görüşte görüşe giden ailelere bildirmişler” dedi.

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.