Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Muş’ta hastane yok: Hastalar sevk yolunda yaşamını yitiriyor

YAZIYOR – Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Başbakan olduğu 2017’nin Mart ayında Muş´ta yapmış olduğu bir mitingde Muş halkına 400 yataklı bir araştırma hastanesi sözü vermişti.  Hastanenin söz verildiği tarihten bugüne temelinin bile atılmamış olmasına ilişkin Muş Şivesi Derneği ve halkı sosyal medya üzerinden “Hastanemizi istiyoruz” talebiyle kampanya başlattı.

Kampanya başlatılmasının ardından Gazete Yazıyor’a konuşan Muş Şivesi Derneği Başkanı Mehmetşah Balkaya her gün onlarca hastanın çevre illerde bulunan hastanelere sevk edildiğini kimi hastaların ise maddi yetersizlikten dolayı çevre illere gidemediğini ve yaşamını yitirdiğini belirtti.

‘İnsanlar yolda yaşamını yitiriyor’

Muşta araştırma hastanesi olmadığını kaydeden Balkaya, “Her gün onlarca vatandaşımız Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Erzurum ve hatta Ankara, İstanbul, Bursa’ya sevk ediliyor. İnsanlar ya yolda yaşamını yitiriyor ya da maddi yetersizlikten kaynaklı gidemediği için yaşamını yitiriyor. Çevre illerde olan hastanelere gidenler paraları olmadığı için hastane bahçelerinde kalmak zorunda kalıyor. Her anlamıyla burada büyük bir zorluk yaşanıyor. Çevre illere gidenler tedavileri için aylarca orada kalmak zorunda kalabiliyor” ifadelerine yer vererek hastane olmaması sebebiyle bir çok hastanın yaşamını yitirdiğini belirtiyor.

‘Modern ama cihaz ve doktor yok’

Muş’ta mevcut olan devlet hastanesinin çok modern gözüktüğünü ancak içinde cihazların ve doktorların olmadığını vurgulayan Balkaya sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Hastanede olan basit makinelerden birisi arızalansa hemen çevre illere sevk veriyorlar. En basit tahliller bile yapılamıyor. Benim çocuğumun gözünden problemi vardı hastanede gözlük verdiler. Daha sonra çocuğumun şikayeti üzerine İstanbul’da bir doktora getirdim. Ölçüm doğru yapılmamış, şimdi çocuğumda görme kaybı var. Bu olay bile durumu gözler önüne seriyor.”

‘Kırmızı ışığa mı takıldılar?’

Defalarca Muş halkına hastane için söz verildiğini hatırlatan Balkaya, “Geldiler, söz verdiler ama ortada bir şey yok. Neden gelmiyorlar? Acaba radara mı yoksa kırmızı ışığa mı takıldılar diye düşünmeden edemiyoruz” dedi. Yeni bir seçim sürecine girildiğini söyleyen Balkaya, Muş halkının hastane temelini görmeden söylenenlere inanmayacağını belirterek Muş Araştırma Hastanesi’nin yapılması için dernek olarak Ankara’ya gideceklerini ve mecliste taleplerini dile getireceklerini belirtti.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.