Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Bu Minibüste Çocuk İstismarına Karşı Farkındalık Var

Çocuk istismarına ve şiddete kayıtsız kalamayan minibüs şoförü, minibüsü ile çocuklara ses olmaya, şiddete ve istismara karşı durmaya çabalıyor.

Zülal Koçer- 

Çocuk istismarına ve şiddete kayıtsız kalamayan minibüs şoförü, minibüsü ile çocuklara ses olmaya, şiddete ve istismara karşı durmaya çabalıyor. Şoför Turhan kendisini harekete geçiren anı şöyle anlatıyor; “Basında bir kız çocuğunun istismara uğradığı haberini gördüğümde bir an kendi kızımı düşündüm. Aynı şeyin kızımın başına gelebileceğini düşündüm…”

Mehmet Kahraman Turhan 20 yıldır Bakırköy-Zeytinburnu hattında çalışan bir minibüs şoförü. 2 ay önce bir arkadaşıyla birlikte bir karar aldılar. Şimdi ikisinin arabasının içerisi de onlarca irili ufaklı görselle, stikerla dolu. Otomatik kapının yanından, koltuğun arkasına, arabanın sağlı sollu, üst köşelerinden arka köşesine kadar her yerde küçük küçük stikerlar yer alıyor. Kiminde bir yazı kiminde bir görsel oluyor. Minibüsün dört bir yanında şu cümleler yer alıyor bu stikerlar aracılığıyla; “Çocuk susar sen susma!” “Çocuk İstismarı ve her türlü cinsel istismar toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sosyal bir hastalıktır”, “Çocuğa hayır demeyi öğretin”, “Şiddete dur de!”, “Kızım için, tüm kız çocukları için, istismara hayır”. Özellikle çocuk istismarına dikkat çekmek için minibüsünü bu görsellerle donatan Turhan, aynı zamanda kadına şiddete dikkat çeken görseller bulunduruyor. Sokak hayvanlarını da unutmayan Turhan’ın minibüsü gibi donatılan bir başka minibüs daha var. İki arkadaş bundan 2 ay önce basından takip ettikleri çocuk istismarı haberleri üzerine böyle bir farkındalık çabasına girişmişler. Turhan bu sürecin nasıl başladığını anlatıyor; “Basında bir kız çocuğunun istismara uğradığı haberini gördüğümde bir an kendi kızımı düşündüm. Aynı şeyin kızımın başına gelebileceğini düşündüm…”

Turhan, ülke gündemine düşen Leyla, Eylül ve Sedanur gibi kız çocuklarının haberlerini takip ederken buna sessiz kalamamış. Bir şey yapmak istemiş, bir ses, bir farkındalık… Her gün yüzlerce İnsanın dakikalarını geçirdiği bu minibüsün dört bir yanını bu görsellerle donatmış sonra da.

Turhan, bu görsel ve yazılarla birilerinin “Kötülük yapmaktan vazgeçeceklerini” düşünüyor aynı zamanda. Her gün pek çok yolcunun kendisini bu çabası için takdir ettiğini söyleyen Turhan, “Her gün insanların gündeminde de oluyor bu aynı zamanda” diyor.

‘Çocuklar Özellikle Benim Minibüsü Tercih Ediyorlar’

Arabanın ön kısmında da bir kavanozun içinde şekerler, kutunun içinde kekler bulunuyor. Turhan bu kek ve şekerleri minibüse binen çocuklar için bulunduruyor. Her gün onlarca çocuğun bu şekerlerden ve keklerden aldığını aktaran Turhan “Çocuklar özellikle benim minibüsü tercih ediyorlar. Hatta ‘Mehmet abi keşke diğerleri de senin gibi olsa’ dedikleri de oluyor” diye çocuklarla kurduğu bağı anlatıyor.

Herkese çocuk istismarı konusunda elinden geleni yapması çağrısında bulunan Turhan farkındalığın önemli olduğunu vurguluyor. Minibüse binen yolculara da soruyoruz, “Bu minibüste dikkatinizi çeken bir şey var mı?” diye, bir kadın gözleri dolu dolu “Evet. İstismara karşı bunları gördüğümde çok duygulandım. Çok da takdir ettim” diyor.

Turhan’ın arabasının arka camında ise 3 kız çocuğunun fotoğrafı ile bir yazı yer alıyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.