Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Gazetecilerden Nurcan Baysal’a ‘kalitesiz iş’ cevabı

Berlin’de geçtiğimiz günlerde Globalfreemedia tarafından organize edilen konferasnta konuşmacı olarak “İnsan hakları aktivisti ve gazeteci” sıfatı ile Nurcan Baysal Türkiye’de medya özgürlüğüne ilişkin konuştu. Yaptığı konuşmada Kürt gazetecilere ilişkin de konuşan Baysal, “Pek çok Kürt gazeteci karın tokluğuna çalışıyor bu da kaliteli gazeteciliğin yapılmasını engelliyor” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda da Kürt gazetecilere “it sürüleri” tartışmasına varan açıklamalar yapmakla eleştirilen Baysal’a Kürt gazetecilerden tepki yağdı.

Gazeteciler tepkilerini sosyal medyadan dile getirirken Baysal’ın ise kendilerini de engellendiğini de dile getirmeleri ise dikkat çekti.

Gazeteci Ferhat Çelik:”Makarna yeriz de villalardan plazalardan haber geçmeyiz. Kalitesiz olan emeğimiz değil, sizin zihniyetiniz” diyerek paylaşımda bulundu.

Çelik’in paylaşımının altında ise deneyimli gazeteci Ender Öndeş ise “Makarnayı göstermeyeydin iyidi Ferhat. Nazar olur şimdi” şeklinde yanıtladı.

Gazeteci Fehim Işık : “Kürt gazeteciler karın tokluğu ile çalışmıyorlar. Açlık sınırında çalışıyorlar. Lütfen yani arada dağlar kadar fark var”

Gazeteci Rabia Çetin “Onlarca Kürt gazeteci tutuklu ve bir o kadarı da sürgünde. En basit örneği ile Kürt gazetecilerdi Pozantı vahşetini duyuran, Kürt kentlerindeki hak ihlallerini haber yapan. Bu mu kalitesizlik? Haksızlık yapmıyorsunuz”

Gazeteci Metin Yoksu ise Globalfreemedia’ya da mesaj atarak “Kürt gazetecileri hakkında konuşturduğunuz kişi bize ‘it sürüsü’ demiştir. Bundan haberiniz var mı? Karın tokluğuna çalışılıyor deniyor ama ortaya çıkan işin kalitesi ortadadır. Kendisini sosyal medya üzerinden eleştirleri de engellemiyi de ihmal etmiyor. Üstüne bu kadar şeyden sonra bizim üzerimizden prim sağlıyor” dedi.

Gazeteci Hayri Tunç ise “it sürüleri” tartışmasına dikkat çeken tweetinin ardından “Çoğu zaman karnımız bile doymadı ama çok şükür öğretmenlerimizin (Musa Anter, Metin Göktepe, Nujiyan Erhan…) bize öğrettiği bu onurlu duruşuın gerçeği arayışının bir adım gerisine düşmedik…

Gazeteci Bengisu Kömürcü ise kampanya yapmayı teklif ederek: “Bir açıklama yazalım ve bunu gazetecilerin imzasına açıp kamuoyu oluşturalım. Eğer bir kamuoyu oluşturabilirsek, Baysal’ı davet eden yerlere sesimizi ulaştırabiliriz” dedi.

Gazeteci Ercan Ayrancı ise: “Sevgili gazeteciler önceliğiniz para olsun, yoksa kaliteli iş olmuyor!
Karın tokluğuna çalışmayın, kaliteli gazetecilik yapın yoksa @baysal_nurcan kızıyor.

Not: Bu tweetten sonra Nurcan Baysal beni engelleyecek ama olsun :)” dedi.

Kaynak: Fersude

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.