Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Cezaevindeki işkence iddiası cezaevi idaresi tarafından sansürlendi

Silivri Cezaevinde kalan tutukluların, arkadaşlarının yaşadığı saldırıyı anlatmak için yazdıkları mektup sansürlendi.

Silivri Cezaevinde kalan tutukluların, arkadaşlarının yaşadığı saldırıyı anlatmak için yazdıkları mektup sansürlendi.

İstanbul Silivri 9 No’lu cezaevinde kalan Rıza Özçolak, Turgut Onur, Mehmet Yücetepe’nin Evrensel gazetesine gönderdiği mektup sansürlendi. Tutuklular cezaevinde bulunuan 3 arkadaşlarının yaşadığı saldırıyı anlatmak için yazdıkları mektup cezaevi idaresi okuma komisyonu tarafından saldırının anlatıldığı kısım beyaz kağıt konularak foto çekildi.

Yazılan mektubun ilk paragrafı şöyle: “Sayın Eylem Nazlıer, Merhaba size Silivri 9 No’lu Hapishaneden yazıyoruz. Daha önce yaşadığımız sorunlarla ilgili size mektup yazmıştık. Bu sefer 3 arkadaşımıza yapılan saldırı ile ilgili yazmış bulunmaktayız.” Bu kısımdan itibaren mektup, son 2 cümleye kadar okuma komisyonu tarafından sansürlendi. Son iki cümlede ise mahpuslar şunları aktardı: “Yaşadığımız sorunları ve yaşanan işkenceleri sizinle paylaşmak istedik. Silivri 9 No’lu tutsakların selamlarını iletiyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz”

Silivri 9 No’lu cezaevinde kalan tutuklu Musa Aykanat’ın da Evrensel’e gönderdiği mektup sansürlendi. Mektup fotokopi çekilerek sakıncalı bulunan kısım çıkarıldı. Temmuz’da yazılan mektupta da işkencenin boyutları gözler önüne serildi.

Aykanat’ın yazdığı mektup şu şekilde: “Direnişimizin bir parçası olan akşam sayımında havalandırma oturma eylemi yaptığımız arkadaşlarımız işkenceye uğradı. Yılmaz Viraner’e sert bir şekilde itildiği kapıya kafasını çarptı ve kulağı kesildi kafasından çişlik ayağında burkulma Alican Toptaş ve Mehmet Doğan gardiyanlar tarafından yere yatırılarak tekmelendiler. Hücrelere işkenceyle kolları bükülerek sokuldular her iki arkadaşımızın beli sakatlandı. Darp raporu almak için talep etmelerine rağmen saatlerce revire çıkarılmadılar. Hemen ertesi günde bütün tutsaklara soruşturma açıldı”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.