Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Belediye başkanlarına 15 yıl hapis istemiyle yeni dava

Kürt siyasetçilerine yönelik açılan davalara bir yenisi eklendi. Tutuklu bulunan yerine kayyım atanarak görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile birlikte 11 kişi hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kürt siyasetçilerine yönelik açılan davalara bir yenisi eklendi. Tutuklu bulunan yerine kayyım atanarak görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile birlikte 11 kişi hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Gerekçe, Diyarbakır Sur’da yaşanan çatışmalar döneminde gerçekleştirilen iş bırakma eylemlerinde, “belediye otobüslerinin çalışmaması ve temizlik hizmetlerinin aksatılması.”

MA’nın haberine göre, Kışanak ile 11 kişi hakkında müfettiş raporları doğrultusunda yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianame, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin soruşturmalarında bizzat İlçe emniyet müdürleri, belediye başkanları ve çalışanlar aleyhine ifade verdi. Kayapınar ve Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Fatih Kubilay, 9, 10 ve 11 Şubat 2016 tarihlerinde Kayapınar’da kepenklerin yüzde 75’inin, Yenişehir’de ise yüzde 70’inin kapalı olduğunu belirterek, “Kepenk kapatma eylemi, topyekün belediye hizmetlerini aksatacak düzeyde değildir” şeklinde ifade verdi. Belediye otobüslerinin göstericiler tarafından yakılması, temizlik araçlarına el konulması, sokaklarda kurulan barikatlara ilişkin belge ve bilgilerin sunulmasına rağmen, belediyelerin yaptıkları savunmalar dikkate alınmadı.

İddianamede, Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 2015 yılının aralık ayında ilan edilen sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla il genelinde yapılan eylem çağrılarına büyükşehir ve bazı ilçe belediyelerinin uyduğu ileri sürüldü. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerinin raporuna da yer verilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Eylem çağrılarına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile bazı ilçe belediyelerinin uyarak 9-10 Şubat 2016’da iki gün boyunca çöp toplanmadığı, 1 Aralık 2015 ile 25 Şubat 2016 tarihleri arasında 7 gün toplu taşıma hizmetlerinin yerine getirilmediği hususları irdelendi. 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmesi Kanununa göre belediye tarafından kurulması gereken kontrol teşkilatının kurulmadığı, şoförler tarafından öne sürülen can güvenliği bulunmadığı iddiasının belediye tarafından araştırılmadığı ve bu yönde herhangi bir tespitte bulunulmadığı anlaşılmıştır.”

Belediyeden elde edilen belgelerde, sokağa çıkma yasağı bulunan yerleşim yerleri dışında hizmetlerde sıkıntı olmadığı, ulaşım kapsamlı oluşturulan kooperatif başkanlarının ifadelerinde ise şehirde kontak kapatma eylemi olacaklarını duyduklarını ancak destek vermediklerini, saldırılar sonucunda bazı araçlarını geri çağırdıkları belirttikleri ifade edildi.

Gültan Kışanak, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Kayapınar Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin, Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç, Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Bolkan, Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdulhlalik Ağabeyoğlu, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ ile birim amirleri Remzi Dede, Ramazan Gökmen ve Fahri İsmailoğlu hakkında “örgüte üye olmak” iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianameyi kabul eden 9. Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasının, şüphelilerin başka suçtan yargılamalarının devam ettiği diğer dosyalarla birleştirilmesi talebiyle ilgili mahkemelere gönderilmesine karar verdi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.