Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kağıt krizi basın emekçilerini yakından etkiledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba '2018 yılının ilk 7 ayında basın yayın sektöründe çalışanların sayısı 92 bin 159'dan 91 bin 443'e düştü' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ‘2018 yılının ilk 7 ayında basın yayın sektöründe çalışanların sayısı 92 bin 159’dan 91 bin 443’e düştü’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın hazırladığı basın emekçileri raporunda kağıt fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle bugüne kadar 300 gazete, dergi ve matbaanın kapandığı bildirildi. Rapora göre 700’den fazla basın emekçisi işsiz kaldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre işçi sendikaları, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinden sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba tarafından hazırlanan “Basın ve Yayın Emekçileri Raporu”nda Türkiye’de basın alanında yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Raporda, ekonomik krizin basın ve yayın emekçilerini yakından etkilediği belirtildi.

Raporda, 300 gazete, dergi ve matbaanın, ekonomik kriz nedeniyle artan kağıt fiyatlarından kaynaklı kapandığı bildirildi.

Raporda, yer alan bazı tespitler ise şunlar:

2018 yılının ilk 7 ayında basın yayın sektöründe çalışanların sayısı 92 bin 159 kişiden 91 bin 443 kişiye düştü.

Sektörde çalışan sayısındaki düşüşün ana nedeni kur krizine bağlı olarak kapanan iş yerleridir

AKP iktidarı süresince basın ve yayın organları üzerinde kurulan baskı ve denetimler nedeniyle yüzlerce gazeteci ve basın emekçisi işsiz kalmış veyahut cezaevine konmuştur.

Özellikle OHAL döneminde 2 bin 500’den fazla basın emekçisi işinden olmuştur.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.