Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

TJA: Ölümlerin sorumlusu iktidardır

Tecride karşı cezaevinde yaşamına son veren Ayten Beçet'e ilişkin açıklama yapan TJA, yaşanan ölümlerin sorumlusunun iktidar olduğunu vurgulayarak, "Halkımızı açlık grevi direnişlerini sahiplenmeye ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz" dedi.

Tecride karşı cezaevinde yaşamına son veren Ayten Beçet’e ilişkin açıklama yapan TJA, yaşanan ölümlerin sorumlusunun iktidar olduğunu vurgulayarak, “Halkımızı açlık grevi direnişlerini sahiplenmeye ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto etmek için tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Cezaevi’nde Ayten Beçet’in yaşamına son vermesine ilişkin açıklama yaptı. 6 yıldır tutuklu olan Ayten Beçet’in Öcalan’ın şahsında tüm halklara dayatılmak istenen mutlak tecride karşı yaşamına son verdiği ifade edilen açıklamada,“Ayten Beçet’in gerçekleştirmiş olduğu bu eylem, başta kadınlar olmak üzere tüm halkların meşru talebi karşısında faşist iktidarın sessizliğine yönelik gerçekleştirilmiş devrimci bir duruştur. Hiçbir direniş bu kadar haklı, bu kadar yerinde ve bu kadar meşru olmamıştır. Zulmün karargâhına dönüşen faşist AKP-MHP iktidarına karşı, Leyla Güven’in başlattığı ve dünyanın dört bir tarafına yayılan açlık grevi direnişleri devam ederken Zülküf Gezen’in gerçekleştirmiş olduğu eylem Ayten Beçet şahsında çığlığa dönüşmüştür” denildi.

‘Mücadeleyi yükseltemeye çağırıyoruz

Tecridin insanlık suçu olduğu vurgulanan TJA açıklamasında, yaşanan ölümlerin tek sorumlusunun iktidar olduğu ifade edildi. Kendi hukukunu Anayasa’sını çiğneyen ve tecrit politikaları ile varlığını korumaya çalışan faşist iktidara en büyük cevabın yine direnen kadınların vereceği kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ayten yoldaşın yaktığı meşale yolumuzu aydınlatarak direnişimizi yükseltecektir. Kadının örgütlü gücü ve kadın mücadelesi ile Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecridi kıracağımızın ve özgür yaşamı inşa edeceğimizin sözünü bir kez daha yineliyoruz. Bu tecrit kırılıncaya kadar sürdürülecek olan direnişler bu çağın direnişi olarak tarihe yazılacaktır. Zulmün pervasızlığı karşısında devasa bir direngenlik ve değeri büyük bir mücadele yürütülmektedir. Bugün mücadeleyi daha güçlü sahiplenme, büyütme ve zaferle taçlandırma günüdür. Başta Ayten yoldaşın değerli ailesi olmak üzere tüm Kürt halkına baş sağlığı diliyoruz. Başta kadınlar olmak üzere, tüm halkımızı, gençleri ve demokratik kamuoyunu cezaevlerinden bir cenaze daha çıkmaması için açlık grevi direnişlerini sahiplenmeye ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”

Kaynak: MA

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.