Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Hasta tutuklu Selami Keleş’in Serbest Bırakılması İstendi

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle yaptığı "F Oturumu"nun 365’ncisinde hasta tutuklu Selami Keleş’in durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılmasını istedi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle yaptığı “F Oturumu”nun 365’ncisinde hasta tutuklu Selami Keleş’in durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun 365’nci haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartları açıldı. Bu haftaki açıklamada hasta tutuklu Selami Keleş’in sağlık durumuna dikkat çekildi.

Bu haftaki basın metnini ise İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.

Zülküf Gezen ve Ayten Beçet Unutulmadı

Geçtiğimiz hafta tecridi protesto etmek amacıyla tutuklu bulunduğu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Zülküf Gezen ve bugün Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde aynı taleple yaşamına son veren Ayten Beçet’i hatırlatan Onaran, “Hükümet yetkililerinin çözüme yanaşmamasına tepki olarak yaşamlarına son veren tutsaklar endişe ve üzüntümüzü derinleştirmektedir. Hükümeti açlık grevlerine son vererek çözüme yönelik acil adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.

‘Temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda’

Onaran, 1989 doğumlu ve 2011 yılında Adana’da gözaltına alındıktan sonra günlerce işkenceye maruz kalarak tutuklanan Selami Keleş’in 2 yıl aradan sonra kalp krizi geçirerek anjiyoya alındığı bilgisini verdi. Onaran, “Son 5 yıldır Düzce T Tipi Cezaevi’nde tutulan Selami Keleş’in sağlık sorunları bu hapishanede daha da derinleşti. Temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmesine karşın hapishane idaresi başta olmak üzere yetkililer uzun süre duruma seyirci kalmıştır. Ailenin uzun uğraşları sonucu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılan Keleş, yaklaşık 2 ay tedavi görmüştür” dedi.

Keleş’in Annesi Duyarlılık Çağrısında Bulundu

Ağır hak ihlalleri ile gündeme gelen Düzce T Tipi Hapishanesi görevlilerinin Keleş’i düzenli olarak hastaneye götürmediklerini ve her gün alması gereken ilacının da 6 aydır kendisine verilmediğini de ifade eden Onaran, “Tüm vücutta görülen titreme, istem dışı hareketlerin arttığını belirten annesi Güzel Keleş, ‘Oğluma 2 yıl bakmadılar. Yemedi, içmedi, zayıfladı. Beni bile tanıyamaz duruma geldi. Geçen sene gardiyanlar dövdü, ona ve arkadaşlarına işkence yaptılar. Doktor raporuna rağmen savcı olayı kapattı. Eğer ilaçlarını almazsa hastalığı artacak, öncesi gibi olacak diye korkuyorum. Sürekli kontrol edilmesi gerekiyor ama hastaneye götürülmüyor, hayati önemde olan ilacı verilmiyor. Bu işkenceye son verilsin’ diyerek duyarlılık çağrısında bulunuyor” diye belirtti.

Onaran son olarak, ağır şizofren ve epilepsi hastası Selami Keleş’in derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Eylem, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Susma suça ortak olma” sloganları atılarak son buldu.

Kaynak: MA

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.