Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Hasta tutsak: Tedavi olamıyorum hastalığım İlerliyor

YAZIYOR – İHD, İstanbul’da F Oturumu’nun 364’üncü haftasında 27 yıldır cezaevinde olan ağır hasta tutsak Memduh Kılıç’ın durumu aktarıldı. Eylemde ayrıca süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde bulunan DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in durumuna dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği( İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun Galatasaray Meydanı’nda düzenleyeceği 364. F oturması polis ablukasında İHD İstanbul Şubesi’nin önünde yapıldı. Bu hafta hasta tutuklu Memduh Kılıç’ın durumu gündeme getirildi. Eylemde hasta tutsakların fotoğrafının taşınmasının yanında “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartı açıldı.

Bu hafta basın açıklamasını İHD Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin okudu. Bu hafta cezaevinde yaşamını yitiren 18 yaşındaki Rıdvan Barış’ın durumunu ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in süresiz- dönüşümsüz olarak başlattığı açlık grevini vurgulayarak açıklamaya başlayan Acettin açlık grevi taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini belirtti.

Memduh Kılıç’ın durumunu aktaran Acettin, “27 yıldır hapishanede olan Memduh Kılıç, birçok ilaca dirençli, kronik bir akciğer hastasıdır. Kılıç’ın, bir akciğerinin 3/2’si alınmış ve solunum cihazı kullanmak zorundadır. Daha önce kaldığı Silivri 5 No’lu L Tipi hapishanesine götürüldüğü, Silivri Devlet Hastanesi de naklinin Metris R Tipi hapishanesine yapılması gerektiğini, ileri tetkik ve tedavisi için de, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesine sevkinin uygun olduğuna dair rapor vermiştir” ifadelerine yer verdi.

‘İhtiyaçlarını tek başına karşılayamadığı için koğuşuna dönmek zorunda kaldı’

Marmara ve Kartal Devlet Hastaneleri tarafından tüberküloz şüphesi olduğuna dair raporları bulunan Kılıç’ın 5-6 ay karantina altında tutulduğunu fakat ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığı için koğuşuna geri dönmek zorunda kaldığını söyleyen Acettin, “27 kişilik koğuşta kaldığı için hem birlikte kaldığı arkadaşlarına bu hastalığı bulaştırma riski, hem de kalabalık ortamdan dolayı yeni bir enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Maltepe 1 Nolu L Tipi Hapishanesinde bulunan Memduh Kılıç’a Adli Tıp 3. Adli Tıp ihtisas Kurulu:  ‘Sekel akciğer tüberkülozu olduğu, dosyadaki mevcut belgeleri ve kurulumuz muayene bulgularına göre halihazırda; rehabilitasyon tipi hapishane şartlarında kalmasını gerektirecek bir tıbbi durum tespit edilmediği oy birliği ile mütalaa olunur’ görüşüne dayanarak, sevkini uygun bulmadığını ifade etmiştir” dedi.

‘Tedavi olamıyorum hastalığım ilerliyor’

Memduh Kılıç son gönderdiği mektubunda, ‘Tedavim için Metris R Tipi Hapishanesine sevkimi istemiştim. 2 yıldır buradayım; tedavi olamıyorum ve hastalığım gittikçe ilerliyor ve sağlığım kötüleşiyor. Bir an önce tedavi olmam gerekiyor. Akciğerimin durumunun iyi olmadığına dair doktorlar rapor vermişler. Sevkimin acilen yapılması ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde tedavimin başlaması gerekiyor’ ifadelerinin yer aldığını belirten Acettin, “Bizler hapishane komisyonu ve İnsan Hakları Savunucuları olarak Memduh Kılıç ve Hasta mahpusların tedavilerinin yapılması için serbest bırakılmalarını istiyoruz” sözleri ile basın açıklamasını sonlandırdı.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.