Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Çocuklar Büyüklere Seslendi: Kömür Yakmayın, Geleceğimizi Yakıyorsunuz!

İklim Değişikliğine dair eylem yapan çocuklar Paris Antlaşmasına uymayan, imzalamayan ve kömürden vazgeçmeyen "Büyüklere" seslendi; "Geleceğimizi yakmayın!"

YAZIYOR –  İklim yıkımına karşı eylem çağrısında bulunan 16 yaşındaki iklim grevcisi Greta Thunberg’in eylemine Türkiye’li çocuklar İstanbul’dan omuz verdi. İstanbul Bebek’de iklim adaleti isteyen çocuklar eylem yaparak Greta’nın arkasında olduklarını ve büyükler “Geleceğimize zarar vermeyin” dediler.
11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu öncülüğünde Bebek sahilinde çok sayıda çocuk bir araya geldi. Ellerinde “Geleceğimizi istiyoruz”, “İklim Değişmeden algını değiştir”, “Geleceğimizle oynama, kömür yakma”, “İklimi düzelt, dünyayı sağlıklı bırak”, “İklimi değil sistemi değiştir”, “5 yaşındayım ben fosil değilim”, “Greta senin arkandayız”, “Fosile elveda güneşe merhaba” dövizler taşıyan çocuklar iklim değişikliğinin önüne geçilmesini talep ettiler.

‘Büyüklerin Kirlettiği Dünyayı Çocuklar Temizleyecek’

 

Burada 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu basına açıklama da bulundu.  Sarrafoğlu, “Bilim insanları iklim değişikliğini geri döndürebilmemiz için 12 yılımız kaldığını söylüyor. 12 yıl sonra hepimiz ölmeyeceğiz ama yapacak bir şey kalmayacak. Bugün öğrenciler 123 ülkede 2005 farklı etkinlik düzenliyor. Dünya en yaygın gönüllü gençlik eylemine tanık oluyor bizlerde bunun parçasıyız. Bizde Türkiye’de Ayvalık, Iğdır, Antalya, Bursa, Sakarya, İzmir de parklarda ve binaların önünde bir araya geldik. Beğenseniz de, beğenmeseniz de değişim başladı. Büyüklerin kirlettiği dünyayı çocuklar temizleyecek. Siz büyüklerden tek isteğimiz var. Bu dönüşümü daha da zorlaştırmamız ve bir an önce harekete geçmeniz” diye konuştu.
‘İnternette Arama Yaptığımda Türkiye’nin Paris Antlaşmasını İmzalamadığını Görüyorum’
Sarrafoğlu sözlerine şöyle devam etti: “16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg diyor ki: ‘Eviniz yanıyormuş gibi  hareket etmenizi istiyorum çünkü yanıyor.’ Greta Thunberg, Paris anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesini gerektiğini söylüyor. Ama internette ‘Türkiye ve Paris antlaşması diye arttığımda Türkiye’nin Paris anlaşmasını onaylamadığının haberleri çıkıyor.”
Eylem çocukların parkın içinde yaptığı yürüyüş ile son buldu.
Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.