Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

HDP’li Tosun: En başta Kürtler dinlerine ve ezanına sahip çıkar

 

‘Kadınlar ezanı protesto etti’ başlıklı provokasyon haber ve Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yaşanan olayları değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, “Çok iyi biliyorlar ki en başta Kürtler dinlerine ve ezana daha çok sahip çıkıyorlar. Biz de Kürt kadınları gibi dinimize de ezanımıza da sahip çıkıyoruz” dedi.

‘Kadınlar ezanı protesto etti’ başlıklı provokasyon haber ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Taksim’de sokağa çıkan ve Mis sokakta yürüyüş yapan gericiler HDP İl Binasına doğru yürüyüşe geçince, HDP’liler il binası önünde nöbet tutmaya başlamıştı.

HDP İl binasında bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun yaşanan olayları Gazete Yazıyor’a değerlendirdi.

Tosun, “Akşam haber geldi bir grup ülkücünün “Ezana sahip çık” yürüyüşünde saldırı yapacakları bildirildi. Buraya da saldıracaklardı. HDP vekilleri olarak toplanıp olduğu gibi partinize sahip çıkmaya geldik” şeklinde konuştu.

‘En çok Kürtler ezanına sahip çıkar’
Kadınların ezana tepki göstermediğini belirten Tosun, “8 Mart’ta kadınların ezan karşı çıktıkları söylendi ama kadınlar ezana tepki göstermedi. Polis seslerinden ve anonslarının sesinden inanıyoruz ki ezanın sesini duymadılar. Biz de biliyoruz, onlar da çok iyi biliyorlar ki en başta Kürtler dinlerine ve ezana daha çok sahip çıkıyorlar. Biz de Kürt kadınları gibi dinimize de ezanımıza da daha çok sahip çıkıyoruz. Fakat bu ezan meselesi değil, kadınların ıslık çalması, slogan atması ya da ezana karşı gelmesiyle ilgili bir durum değil. Onlar da biliyorlar milyonlarca kadının orada bir arada olduğunu, polis seslerinden duymadıklarını” ifadelerine yer verdi.

’31 Mart’ta sokaklar bizim’
Yaşanan olayların savaş politikası olduğunu ve HDP’ye karşı bir provokasyon olduğunun altını çizen Tosun son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Yine 24 Haziran seçimlerimde Şenyaşar ailesini katlettikleri gibi bu kirli savaşlarını yürütmeye çalışıyorlar. Provokasyonlara gelmeyeceğiz. Ne olursa olsun seçim çalışmalarımıza sükûnetle yine devam edeceğiz. Bu da iktidarın ne kadar köşeye sıkıştığını gösteriyor ki her zaman HDP saldırıyor, HDP üzerinden kirli savaş politikalarını ve seçim çalışmalarını sürdürüyor. Ne olursa olsun kazanacağız. 31 Mart’ta şehirler de bizim, sokaklar da bizim, gidecek olan odur.”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.