Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Demir: Yaşananlar AKP-MHP faşist bloğunun HDP’yi hedef gösteren yaklaşımlarından bir tanesi

 

‘Kadınlar ezanı protesto etti’ başlıklı provokasyon haber ve Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yaşanan olayları değerlendiren HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, “Yaşananlar AKP-MHP faşist bloğunun HDP’yi hedef gösteren yaklaşımlarından bir tanesi” dedi.

‘Kadınlar ezanı protesto etti’ başlıklı provokasyon haber ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Taksim’de sokağa çıkan ve Mis sokakta yürüyüş yapan gericiler HDP İl Binasına doğru yürüyüşe geçince, HDP’liler il binası önünde nöbet tutmaya başlamıştı.

HDP İl binasında bulunan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir yaşanan olayları Gazete Yazıyor’a değerlendirdi.

Seçim startı verildiği andan itibaren HDP’ye yönelik özel saldırıların olduğunu dile getiren Demir, “Özellikle AKP’nin oy kaybının yapılan anketler sonucunda açığa çıkmasından sonra HDP’nin hedef gösterilmesi ve onun ardından da HDP seçmeni ve aynı zamanda il ilçe binalarının saldırıya açık bir pozisyona getirilmesi iktidarın özel politikasıdır” dedi.

‘Düşmanlık oluşturuluyor’
Açlık grevleri nedeniyle Amed İl binasına yapılan saldırıya değinen Demir: “Açlık grevlerine destek için bir nöbet vardı ve il binamızın kapıları camları kırılarak saldırıya uğradı. Devletin bizzat kolluk güçleri aracılığı ile yürütülen bir saldırı var. AKP’nin kaybettiği oy oranını manipüle etmek üzere toplumun farklı kesimlerine yönelttiği düşmanlık okları var. Bunlardan bir tanesi 8 Mart’ta sokağa çıkan kadınlardı. Kadınlar yürütülmedi, yürütülmediği gibi saldırı gerçekleşti. Kadınların bu protestoyu dile getirdikleri saatlerde ezanın denk gelmesi kullanılarak ezan karşıtı bir provokasyon yapıldığı söylendi. Aslında kadın düşmanı yaklaşım ile bir şekilde dindar kesimin duygularına seslenerek kadınlara karşı başka bir düşmanlık oluşturulmaya başlandı”

Demir konuşmasının devamında şunları söyledi:

Bizzat Erdoğan’ın kendi yaptığı mitinglerde kadınları hedef gösteren, yürüyüşe katılan kadınların aile birliğini bozduğunu ve bu yürüyüşe katılan kadınların en ön saflarında da HDP’nin olduğu vurgusunun ardından bugün İstanbul İl binamıza sarıklı cübbeli ve belli ki organize olan sözde ezan karşıtlarına karşı basın açıklaması yapacak grubun HDP İl binasına yönelmenin masumane, bilinç dışı bir şey olduğunu düşünmüyorum. AKP-MHP faşist bloğunun HDP’yi hedef gösteren yaklaşımlarından bir tanesi.

‘Bizler buradayız’
Demir son olarak HDP İstanbul İl binasında sabaha kadar nöbet tutulacağı bilgisini vererek, “Bu yaklaşımın topluma bilinçli bir korku verme politikası olduğunu biliyoruz. Kimse bu korku politikalarına teslim olmasın, bizler buradayız” şeklinde konuştu.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.