Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Açlık grevi eylemcilerinin aileleri Almanya Konsolosluğu yetkilileri İle görüştü

Süresiz dönüşümsüz açlık grevini sürdüren siyasilerin aileleri , Avrupa ülkelerini harekete geçirmek amacıyla İstanbul'da bulunan Almanya Konsolosluğu’nu ziyaret etti.

  1. Bengisu Kömürcü / Gazete Yazıyor 

İSTANBUL – PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecride karşı süresiz dönüşümsüz açlık grevini sürdüren siyasilerin aileleri , Avrupa ülkelerini harekete geçirmek amacıyla İstanbul’da bulunan Almanya Konsolosluğu’nu ziyaret etti.

Almanya Başkonsolosluğu’dan randevu talep eden aileler, konsoloslukta görevli memur ile görüşüp, tecride ve açlık grevlerine ilişkin Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) sunulan dosyanın bir örneğini Alman yetkiliye teslim etti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde süresiz dönüşümsüz açlık grevlerini sürdüren siyasilerin aileleri, seslerini duyurmak için Almanya Konsolosluğu’nu ziyaret etti. Konsolosluğa giden ailelerin arasında, Strasbourg’da tecride karşı 14 aktivistle birlikte açlık grevi eyleminin 78’inci gününe giren KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç’un 88 yaşındaki annesi Mihriban Koç, ablası Cahide Yıldırım, kardeşi Vural Koç ve Bafra T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinin 69’uncu gününü geride bırakan siyasi tutsak Abdullatif Teymur’un ablası Gülseren Yıldırım da vardı.

Konsolosluğa CPT’ye sunulan dosyanın örneği teslim edildi
Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukat Ahmet Baran Çelik ve barış annelerinin eşliğinde Almanya Konsolosluğu’nun önüne giden ailelerin Alman Başkonsolosu ile görüşme talebi daha önce randevu alınmadığı gerekçesiyle reddedildi. Konsoloslukta görevli bir memurla görüşen aileler, tercüman eşliğinde taleplerini ileterek, tecrit ve açlık grevlerine ilişkin daha önce CPT’ye sunulan dosyasının örneğini teslim etti.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.