Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Yaşamak ve Yaşatmak İçin 8 Mart’ta Alanlardayız’

Bakırköy'de gerçekleşecek 8 Mart Mitingine dair konuşan İstanbul HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Aysun Çeper “Kadınların mücadele tarihinden aldığımız güçle savaşa, tecride, şiddete, erkek egemen zihniyetine, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ırkçılığa, milliyetçiliğe karşı yaşamak ve yaşatmak için alanlarda olacağız" dedi.

YAZIYOR – 

Kadınlar bu sene 8 Mart’ı Pazar günü Bakırköy Pazar Alanı’nda yapacakları mitingle karşılayacak. Mitinge dair konuşan İstanbul HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Aysun Çeper “Kadınların mücadele tarihinden aldığımız güçle savaşa, tecride, şiddete, erkek egemen zihniyetine, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ırkçılığa, milliyetçiliğe karşı yaşamak ve yaşatmak için alanlarda olacağız” dedi.

İstanbul’da “Vardık Varız Var olacağız” diyen kadınlar 8 Mart’ta Bakırköy’’de buluşacak. Bundan yüz yıl yıl önce ilan edilen ve her yıl kadınların taleplerini daha gür dile getirdikleri, kadın mücadelesinin daha güçlü vurgulandığı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olan 8 Mart’ta kadınlar yine sokakta olacak. İstanbul 8 Mart Kadın Platformu bu sene 8 Mart ‘ı Bakırköy’de yapacakları mitingle kutlayacak.

Aysun Çeper

 

Kadınlar mitinge günler kala çalışmalarını sürdürürken HDP İstanbul Kadın Meclisi sözcüsü Aysun Çeper Gazete Yazıyor’un sorularını yanıtladı

HDP Kadın Meclisi olarak 8 Mart kapsamında ne gibi çalışmalar yürütmektesiniz?
Her 8 Mart’ta olduğu gibi bu 8 Mart’ta da eşitlik, barış, demokrasi ve özgürlük talepleriyle alanlarda olacağız. Örgütlenmemizi güçlendirmek ve kadın dayanışmasını yükseltmek üzere bir dizi etkinlikte buluştuk ve buluşmaya devam edeceğiz.

Yaşamak ve Yaşatmak İçin Alanlarda Olacağız’

Kadınların mücadele tarihinden aldığımız güçle savaşa, tecride, şiddete, erkek egemen zihniyetine, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ırkçılığa, milliyetçiliğe karşı yaşamak ve yaşatmak için alanlarda olacağız ve tüm demokratik zeminlerde örgütlülüğümüzü büyüteceğiz.

Aynı zamanda yerel seçim atmosferinde 8 marta gidiyor kadınlar, 8 Mart kutlamaları ve çalışmalarına ne gibi etkisi olacak?

‘8 Mart Seçimlerin de Manivelası Olacak’

2019 yerel yönetim seçimlerine girerken; AKP’nin tüm baskıcı ve antidemokratik politikalarına rağmen, ‘’Vadetmiyoruz; birlikte inşa ediyoruz” dedik. Bin bir emek ve bedelle kazanılan eş başkanlık, eşit temsiliyetle, çok kimlikli, çok kültürlü, çok dilli ve cinsiyet eşitliğine ve kadın özgürlüğüne dayalı demokratik , ekolojik toplumun gelişimini esas alan politikalarımızda ısrarcıyız. Bu 8 Mart’ı da kadınların gücü, bilinci, kararlılığıyla ve örgütlenmeye olan inancı ile çalışacağız. 8 mart seçimin manivelası da olacaktır. Bu motivasyonla çalışmalarımıza sarılıyoruz.

– 8 marta hangi slogan ve taleple gidiyorsunuz?

‘Yaşamak ve Yaşatmak İçin Grevdeyiz’
Kadınlar olarak her kazanımımıza büyük bedeller ödeyerek ulaşıyoruz. Direnmeyi büyüterek, bizi sindirmeye çalışan faşist zihniyetin karşısına dikilerek “Yaşamak ve Yaşatmak için grevdeyiz” diye haykıracağız.


– 8 Mart’ta kadınların mitinge katılması için nasıl bir çağrınız olur?

Kadın örgütlülüğünü geliştirme iddiası ve “Kadınlar Özgürlük İçin Direnişte, Kadınlar Grevde” şiarıyla bu 8 Mart’ta da alanlarda olacağız, faşizmin bu karanlık kuşatmasını kırmaya, çağırıyoruz. Yeryüzü işgal yeri değil, hepimizin barınma yeridir” diyerek cinsiyetçi, ayrımcı, tahakkümcü busistemin tek sesliliğine karşı dilimizle, sesimizle, zılgıtlarımızla Bakırköy Pazar yerinde olacağız.

‘Leyla Güven’in Eylemini Sahipleniyoruz’

Son olarak belirtmek istediğiniz bir şey var mı?

Kadın mücadelesinin öncülerinden leyla güven açlık grevinin 113’inci gününde. Leyla Güven, Tecrit koşullarının kaldırması gibi çok temel bir insani hak için açlık grevi eylemine başlamıştır. Bu tecritle birlikte Türkiye halkı da tecrit altına alınarak, ülke korkunç bir karanlığa sürüklenmiştir. Yüzlerce kadın ve siyasi tutuklu ise bugün Leyla Güven’in öncülüğündeki açlık grevlerine katılarak mücadeleyi büyütmüştür. Leyla Heval’in eylemini sahipleniyoruz.

Kadınlar 3 Mart günü saat 12.00’de Marmara Forum önünde buluşarak, 13.00’te Bakırköy Pazar Alanı’nda olacak.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.