Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Tıbbi Müdahaleyi Kabul Etmeyen Leyla Güven evine götürüldü

98 gündür açlık grevi eylemini sürdüren ve bugün durumu kötüleştiği için kaldırıldığı hastanede tedaviyi kabul etmeyen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, evine götürüldü.

98 gündür açlık grevi eylemini sürdüren ve bugün durumu kötüleştiği için kaldırıldığı hastanede tedaviyi kabul etmeyen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, evine götürüldü.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 98 gündür açlık grevinde bulunan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, evinde fenalaştı. Göğüs ağrılarının olduğu belirtilen Güven, sağlık ekipleri tarafından ambulansla Urfa yolu üzerindeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Burada gözlem altına alınan Güven, tıbbi müdahaleyi kabul etmedi. Bunun üzerine Güven Yoğun Bakım Ünitesi’nde gözlem altına alındı. Güven’in tıbbi müdahaleyi kabul etmemesi üzerine doktorlar tarafından müdahale edilemedi.

Hastane çevresini zırhlı araçlar sardı

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP milletvekilleri, TJA aktivistleri ve çok sayıda Kürt siyasetçi hastane bahçesine gelerek bekledi. Uzun süredir Leyla Güven’in evini abluka altına alan polisler de hastane çevresini zırhlı araçlar ile sardı.

Hastane önünde bekleyen heyet, Leyla Güven’in sağlık durumuna ilişkin basın açıklamasında bulundu. Leyla Güven’in sağlık durumuna dair bilgi veren DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Leyla Güven’in 98 gündür açlık grevi eylemini sürdürdüğünü hatırlatarak, fenalaşması üzerine hastaneye kaldırıldığını söyledi. Leyla Güven’in hastanede gözlem altına alındığını ancak talepleri karşılanmadan eylemini sonlandırmayacağını ve tıbbi müdahaleyi hiç bir şekilde kabul etmeyeceğinin altını çizen Arslan, “Leyla Güven arkadaşımız şuan hastanede bulunmaktan bile rahatsız olduğunu aktardı. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit sonlandırılmadan açlık grevini sonuna kadar sürdüreceğini ifade etmiştir. Bu nedenle gözlem altında olmayı dahi kabul etmiyor ve ısrarla evine gitmeyi istiyor” dedi.

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için hükümete ve kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Arslan, “Bu tecrit halklarımızın bir arada kalmasını zedelemeden sonlandırılması gerekiyor. Yarın açlık grevi eylemcilerinden duymak istemediğimiz bir haberin gelmesi, Türkiye’deki halkların ortak yaşam alanını zedeleyecektir. Hiçbir siyasi iktidar, Türkiye’yi yönetenler bunun ağır sorumluluklarını kaldıramayacaklardır. Bu tecridin bir an evvel sonlandırılması ve açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin gerçekleştirilmesi için başta halkımızın duyarlı olması gerekiyor. Leyla Güven arkadaşımızın sürdürdüğü direnişin sahiplenmesi ve istenmeyen bir şekilde sonlanmaması için güçlü bir şekilde demokratik tepkiler ortaya konulmalıdır” diye konuştu.

Leyla Güven’in talebinin Türkiye’deki hukukun ve yasaların uygulanmasına dönük bir talep olduğunun altını çizen Arslan, şunları söyledi: “Leyla Güven yasa ve kanunların uygulanması için canını ortaya koymuştur. Bu konuda sorumlu olan tüm çevreler Leyla Güven’in talebini, tecridin ortadan kaldırılması için gerekli duyarlılığı göstermelidir.”

Açıklamanın ardından tedaviyi kabul etmeyen Leyla Güven, taburcu edilerek evine götürüldü.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.