Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Cihad’ İçin AKP’ye Oy İsteyenler Esnaftan Dayak Yedi

Diyarbakır’da sarıklı cübbeli sokağa çıkan Pakistan, Afganistan ve İran uyruklu bazı kişiler, ‘cihad’ adı altında gençlerin beyinlerini yıkamaya çalışıp, AKP’ye oy isteyince esnaflardan dayak yedi.

Diyarbakır’da sarıklı cübbeli sokağa çıkan Pakistan, Afganistan ve İran uyruklu bazı kişiler, ‘cihad’ adı altında gençlerin beyinlerini yıkamaya çalışıp, AKP’ye oy isteyince esnaflardan dayak yedi.

MA’dan Özgür Paksoy’un haberine göre, Diyarbakır’da son aylarda Pakistan, Afganistan ve İran uyruklu kimi kişiler sarıklı cübbeli şekilde sokağa çıkıp, ‘cihad’ adı altında gençlerin beyinlerini yıkamaya başladı. Özelllikle kentin en yoksul kesimlerinin yaşadığı merkez Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan, Kaynartepe ve Mevlana Halit mahallelerini mesken tutan bu kişilerin, buralarda örgütleme çalışması yaptıkları öğrenildi.

“Sohbet” adı altında beyin yıkama

Örgütleme çalışmalarının yapıldığı yerler ise, bu her üç mahalledeki kimi cami ve mescitler. Sokağa çıkıp konuştukları çocuk ve gençleri, “sohbet” adı altında mesken tuttukları cami ve mescitlere toplayan bu kişilerin, buralarda ‘cihad’ adı altında onların beyinlerini yıkadıkları belirtildi.

Edinilen bilgilere göre, bu yerlerden biri Mevlana Halit Mahallesi’nde bulunan Errahman Mescidi.

Sürekli kapalı halde olmasıyla dikkat çeken mescitte toplandıkları belirtilen gruplar, belirli saatlerde ise sarıklı cübbeli şekilde sokağa çıkıp, sokaklardaki çocuk ve gençleri mescide davet ediyor. Bu yönlü yürütülen çalışmalara dair bir görüntü kaydına da ulaşıldı.

‘Dini propaganda yapılıyor’

Cep telefonu ile çekim yapılmış bu görüntü kaydında, yanında sarıklı ve cübbeli halde yabancı uyruklu kişiler bulunan biri, sokaktaki gençlere yaklaşıp, dini propaganda yapmaya başlıyor. Gençler arasında yer alan biri ise o anları cep telefonu ile kayıt altına alıyor. Kayıt yapılan o anlarda “Dünyanın, siyasetin, futbolun her şeyin reklamını yapıyorlar. Beni yoktan var eden Allah, bana Müslümanlığı yaratan, veren Allah’ın ben ne kadar reklamını yapıyorum. Vaktiniz varsa gelin, size gösterelim” diyen kişi, ardından da gençleri Errahman Mescidi’ne davet ediyor.

Emniyet birimlerinin hiçbir müdahalesi olmadan cami ve mescitlerde, sokak ortasında dini kullanarak örgütleme çalışması yapan bu kişilerin, Hür Dava Partisi ve bağlı Muztazaflar Cemiyeti ile ilişkili oldukları ve yine Urfa’daki bir merkez tarafından yönlendirildikleri iddiaları sözkonusu.

Esnaflar, Hür Dava Partisi ve bağlı Mustazaflar Cemiyeti üyesi olduklarını belirttikleri bu grupların yerel seçimler kapsamında AKP’ye oy verilmesi için çalışma yürüttüklerini de ileri sürdü.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.