Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Gusülsüz Hamile Kalıyorsunuz Diye Çocuk Engelli Oluyor’

Çocuğu bağırdığı için dolmuştan indirilen Zeynep Çetinöz bir engelli annesi olarak gündelik hayatta maruz bırakıldıkları nefret söylemlerini anlattı. Çetinöz “Besmelesiz hamile kalanın çocuğu engelli olurmuş. Gebe kaldığında gusülsüz olduğumuz için böyle engelli oluyormuş çocuk” diye karşılaştıkları birkaç cümleyi aktarıyor..

Zülal Koçer

Çocuğu bağırdığı için dolmuştan indirilen Zeynep Çetinöz, bir engelli annesi olarak gündelik hayatta maruz bırakıldıkları nefret söylemlerini anlattı. Çetinöz “Besmelesiz hamile kalanın çocuğu engelli olurmuş. Gebe kaldığında gusülsüz olduğumuz için böyle engelli oluyormuş çocuk” diye karşılaştıkları birkaç cümleyi aktarıyor..

Geçtiğimiz hafta Ankara’da bindikleri dolmuştan, engelli çocuğu bağırdığı gerekçesi ile indirilen Zeynep Çetinöz Gazete Yazıyor’a konuştu. Çetinöz serebral palsili (SP) ağır engelli olan 9 yaşındaki oğlu Yusuf’la o gün yaşadıklarını ve gündelik hayatta maruz bırakıldıkları nefret söylemlerini anlattı.

 

‘Oğlum O Arabayı Gördükçe Paralandı’

 

Anne Çetinöz o gün yaşadıkları travmatik olayı şöyle anlatıyor “25 Ocak Cuma akşam 19:00 sularında, Keçiören Ostim  hattının 2 yolcusu vardı. Dolmuşun dolması için bekliyordu. Bizde bekliyorduk. Şoför oğlan bağırıyor diye attı. Yolcu da aşağıdakiler de 15-20 dakika boyunca bekleyen dolmuşa tepkisiz kaldılar. En zoru, oğlan o arabayı gördükçe paralandı. Arabanın kapsı açık diye binmek istiyordu.”

Çetinöz’ün çocuğunun maruz bırakıldığı ayrımcılığı sosyal medya aracılığı ile duyurması ve olayın medyada yankı bulmasının ardından Minibüsçüler ve Esnaf Odası, dolmuş şoförüne para ve uzaklaştırma cezası verdi. Ancak bir engellinin ve yakının ayrımcılığa ve nefret söylemine maruz bırakıldığı tek olayın bu olmadığını Çetinöz’ün gündelik hayatta karşılaştıkları muameleyi dinleyince anlıyoruz.

 

‘Besmelesiz Hamile Kalanın Çocuğu Engelli Olur’

 

Daha önce de benzeri  olayları çokça yaşadıklarını söyleyen Çetinöz, çocuğunun engeli nedeni ile karşılaştığı söylemlerden yalnızca bir kaçını aktarıyor: “Besmelesiz hamile kalanın çocuğu engelli olurmuş, Asker çocuğu da engelli olurmuş. Gebe kaldığında gusülsüz olduğumuz için böyle engelli oluyormuş çocuk.”

‘Hepimiz Engelli Adayıyız Klişesi Yapmasın Kimse!’

 

Peki bu algı neden var insanlarda, bir fikriniz var mı?

Çetinöz bu soruya ilişkin verdiği cevapta, insanların belli dogmalarla hareket etmesini gösteriyor ve engelliler konusunda gerçekten empati kurulmadığına işaret ediyor.  İnsanların kafasındaki ayrımcılığın kalkması gerektiğini söyleyen Çetinöz “Biz melek değiliz. İnsan melekten üstündür. Biz de sizlerle ayrıyız. Siz yön bilginizde engelisinizdir. Biz fiziksel yada  zihinsel. Bunu bilelim yeter. Bize ne merhamet edin nede bakın. ‘Hepimiz engelli adayıyız’ klişesi yapmasın kimse”  diyor.

Bunun neden klişe olduğuna dair ise şunu söylüyor “Burada benim başıma gelmez mi ama engellilik anlayışı var. Benin başıma da gelire inansak bunlar yaşanmaz.”

Çetinöz son olarak “Bize engel olmayın. Karışmayın, görmezden gelin. Merakınızı gidermek için bakmayın. ‘Ay yazık’ deyip bizim yüzümüze yüzümüze halinize şükretmeyin” çağrısında bulunuyor ve engelliler için, engellinin gelir durumu tespit edilerek maaş verilmesi talebinde bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.