Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

ODTÜ Rektörlüğü, Erdoğan İçin Takvim Değiştirdi

ODTÜ’de gerekçesi açıklanmayan akademik takvim değişikliğinin nedeninin Erdoğan’ın ziyareti olduğu ortaya çıktı. 

ODTÜ’de gerekçesi açıklanmayan akademik takvim değişikliğinin nedeninin Erdoğan’ın ziyareti olduğu ortaya çıktı.

ODTÜ Rektörlüğü, Kongre ve Kültür Merkezi’nde Evrim Ağacı’nın düzenlediği 13. Aykut Kence Evrim Konferansını tadilat dolayısıyla iptal etmiş, geçtiğimiz hafta ise akademik takvimde değişikliğe gitmişti. Rektörlük, öğrencilere tatmin edici bir açıklama yapmamakla eleştirilirken bu değişikliklerin nedeninin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okula gelişi olduğu okula asılan afişlerden anlaşıldı.

Teknokent’teki firmalara dağıtılan, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök imzalı afişlerde “Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek olan ‘ODTÜ TEKNOKENT Bilişim İnovasyon Merkezi’ açılış törenini onurlandırmanızı dilerim” denildi. Ayrıca törenin 6 Şubat Çarşamba günü saat 13.30’da Aykut Kence Evrim Konferansı başta olmak üzere çeşitli öğrenci etkinliklerine tadilatta olduğu gerekçesiyle verilmeyen Kültür Kongre Merkezi’nde olması dikkat çekerken, afişlerde katılmak isteyen kişilerin etkinlikten iki gün önceye kadar ad soyad, TC kimlik no ve kurum bilgilerini ilgili e posta adresine göndermeleri gerektiği yazıldı.

‘ODTÜ Rektörlüğü korkmakta haklıdır’

Duruma tepki gösteren öğrenciler, “ODTÜ Rektörlüğü korkmakta haklıdır. Üniversiteler bilim yuvalarıdır, bilim düşmanlarının kampüslerde yeri yoktur. Bin bir türlü tertiple AKP’lileri kampüse sokarken, her türlü bilimsel aktiviteyi ve düzene boyun eğmeyenlerin etkinliklerini yasaklayan ODTÜ yönetimi bu uygulamalarına son vermeli, ODTÜ’nün geleneğine uygun bir tavır takınmalıdır. Kampüsümüzün kapıları bilime değil, tescilli bilim ve aydınlanma düşmanı siyasi iktidarın temsilcilerine kapatılmalıdır” dedi.

Evrim Ağacı da yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyunun, Türkiye’nin en önemli evrimsel biyoloji konferansı ile ilgili ODTÜ Rektörlüğü’ne soru ve taleplerimizin makul olup olmadığına kanaat getirecek bilinçte olduğuna inanıyor, bizi haklı bulmaları halinde, ODTÜ Yönetimi’ne aynı soruları yönelterek bu etkinliğin çıkarılmasına engel olan gerekçelerin Rektörlük tarafından kamuya arz edilmesini sağlayacaklarını düşünüyoruz.”

Kaynak: BirGün

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.