Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Mızraklı: Girişimlere rağmen çocuk yaşta evlilik neden engellenmedi ?

Diyarbakır’da 26 Ocak günü 15 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesi Meclis gündemine taşındı. Halkların Demorkatik Partisi Diyarbakır Milletvekili Adnan Selçuk Mızraklı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’ne gelen ihbar üzerine ortaya çıkan olayla ilgili Baro, çocuğun haklarını savunmak amacıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na girişimde bulunsa da tüm girişimler sonuçsuz kalmıştı.

HDP’li Mızraklı Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 15 yaşındaki bir kız çocuğunun evlendirileceğinin Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’ne bildirildiğini ve bu konu ile ilgili hukuki yardım istendiğini belirtti:

“Bunun üzerine Baronun ilgili birimi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunmuş ve savcılık kanalıyla ihbar dilekçesi Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmiştir. Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı, tüm şüphelilerin ifadesini ve çocuğun beyanını aldıktan sonra TCK 104. Madde gereği çocuk ve ebeveynleri tarafından şikayette bulunulmadığından şüphelileri serbest bırakmıştır.

“Akabinde, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na bağlı Alo 183 şikayet hattı aranıp duruma ilişkin kayıt oluşturulmuştur. Bu mevcut durumun engellenmesi için Diyarbakır Barosu’nun gereken hukuki ve kurumsal girişimlerin hepsini yapmasına rağmen çocuk evlendirilmiştir.”

“Çocuğun akıbeti nedir?”

Adnan Selçuk Mızraklı bu bağlamda Bakan Selçuk’a şu soruları sordu:

  • Diyarbakır Barosunun 15 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesinin engellenmesi için bulunduğu girişimlere rağmen ilgili kurumlar bu çocuk yaşta evliliği neden engellememişlerdir?
  • 15 yaşında ki bir kız çocuğunun evlendirilmesinin yasal bir dayanağı var mıdır? Var ise bu yasal dayanak nedir?
  • Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı, kız çocuğunun beyanını alırken, yanlarında savcılığın veya bakanlığınızın görevlendirdiği psikolog, pedagog veya sosyal hizmet uzmanlarından herhangi biri bulunmakta mıydı?
  • 15 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesine bilerek engel olmayan görevli ve memurlar hakkında bakanlık tarafından başlatılmış olan herhangi yasal veya idari bir işlem bulunmakta mıdır?
  • Zorla evlendirilen bu kız çocuğunun akıbeti nedir ve nerededir?
  • Son 5 yıl içerisinde çocuk yaşta evlendirilen kızların sayısı kaçtır? Bu sayının illere göre dağılımı ne şekildedir?
  • Bakanlığın çocuk yaşta evliliği engellemek için ne gibi çalışmaları bulunmaktadır?
Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.