Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Barış Annesi Nezahat Teke beraat etti

Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Nezahat Teke, yargılandığı “suç uydurma” davasından beraat etti.

Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Nezahat Teke, yargılandığı “suç uydurma” davasından beraat etti.

Siirt’ten 7 Ağustos 2016’da Diyarbakır’a dönerken Siirt-Eruh yol ayrımında, haklarında arama olduğu gerekçesiyle durdurulan ve kendilerine çıplak arama dayatıldığı gerekçesiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde konuya ilişkin basın açıklaması düzenlediği için hakkında dava açılan Barış Anneleri Üyesi Nezahat Teke hakkında açıklan davanın karar duruşması görüldü.

Hakkında “suç uydurma” iddiasıyla Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın duruşmasına Teke katılmazken, yolculuk sırasında Teke ile birlikte yolculuk yapan Barış Anneleri Üyesi Rabia Kıran ve Teke’nin avukatı Serdar Çelebi katıldı.

Duruşmada, önceki duruşmalarda Siirt Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan müzakereye cevap verildiği ve bahsi geçen soruşturmanın bir örneğinin gönderilerek takipsizlik kararının dosya içerisine konulduğu belirtildi.

Hakim, sanığın iddia ettiği olayla ilgili Rabia Kıran vekilinin Siirt Cumhuriyet Başsavcılığına verilen şikayet dilekçesiyle başlatılan soruşturmayı savcılığın iddiaları asılsız ve soyut olması gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığının kararını hatırlatarak, böylelikle “suç uydurma” suçunun işlemediğine ve Nezahat Teke’nin beraatine karar verdi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.