Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Leyla Güven’e İsveç’ten destek

84 gündür açlık grevi eyleminde olan Leyla Güven’e İsveç’te aralarında siyasetçiler ve insan hakları savunucularının olduğu 50 kişilik bir grup destek olmak için imza kampanyası başlattı.

84 gündür açlık grevi eyleminde olan Leyla Güven’e İsveç’te aralarında siyasetçiler ve insan hakları savunucularının olduğu 50 kişilik bir grup destek olmak için imza kampanyası başlattı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 84 gündür açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e bir destek de İsveç’ten geldi. 10 Ocak tarihinde başlayan imza kampanyasına yerel yöneticiler, milletvekilleri, Avrupa Parlamentosu (AP) parlamenterleri ve aktivistlerden oluşan 50 kişilik bir grup imzaladı. İmza metninde CPT’nin tecrit konusunda duyarlı olması istendi.

‘CPT Türk hükümetini zorlamalı’

Güven’in açlık grevinin, Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için olduğunun hatırlatıldığı destek metninde Leyla Güven’in sağlık durumunun endişe verici bir hale geldiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadeler yer alıyor: “Abdullah Öcalan’ın tecrit edilmesi, HDP milletvekillerinin meclis dokunulmazlığının olmaması ve Kürtlerin temsiliyetinin ve siyasete katılımının kriminalizasyonu demokratik olmayan Türkiye’nin göstergesidir. Avrupa Konseyi ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT), Türk hükümetini Abdullah Öcalan’a uyguladığı tecridi sona erdirmeye zorlaması için uluslararası toplumun sesini yükseltmeye çağırıyoruz. Buradan dayanışma duygularımızı Leyla Güven’e iletiyoruz. Leyla Güven gibi bir kadın ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve barışçıl bir çözüm arayışının reddine karşı böyle bir kendini feda etme eylemine girmek durumunda kalmışsa bizler de sesimizi yükseltmeliyiz.”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.