Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kafatası Kemiği Olmayan Hasta Tutuklu Ameliyat Edilmiyor

Hasta Tutukluların durumuna dikkat çekmek için yapılan F Oturmasının 357, haftasında, 9 yıldır kafatası kemiği olmadan, beynini sadece kafa derisi koruyan hasta tutuklu Ramazan Durmaz'ın durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi.

Hasta Tutukluların durumuna dikkat çekmek için yapılan F Oturmasının 357, haftasında, 9 yıldır kafatası kemiği olmadan, beynini sadece kafa derisi koruyan hasta tutuklu Ramazan Durmaz’ın durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun, 357’nci haftası da polis tarafından engellendi. İnsan hakları savunucuları bunun üzerine İHD binası önünde açıklama yaptı.

 

‘Leyla Güven’in Ardından Açlık Grevine Başlayan Tutuklulara Cezalar Veriliyor’

 

F Oturumu’nun 357. haftasında basın açıklamasını İHD Hapishane Komisyonu’ndan Hatice Onaran yaptı. Onaran bu hafta dosyasını ele aldıklarını Ramazan Durmaz’ın durumunu anlatmadan önce 80 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven ve diğer açlık grevindeki tutuklulara dair konuştu. Onaran “Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakkari Milletvekili Leyla Güven, tecritin kaldırılması için 8 Kasım’da başladığı açlık grevi devam ederken; dün paylaşılan bilgiler doğrultusunda 16 Aralıktan sonra Türkiye hapishanelerinde aynı nedenle başladıkları açlık grevini sürdüren politik mahpus sayısı 334’tür. Leyla Güven’in son iki haftadır durumunun iyi olmadığını biliyoruz ve geçen her gün geri dönüşü olmayan bir yola girebilir. Artık sıvı almakta bile zorlanan Leyla Güven’in enfeksiyon oluşma açık şikayetleri baş göstermektedir. Birçok hapishanede açlık grevi yapan mahpuslara hapishane idaresi tarafından cezalandırıcı uygulamalar söz konusudur. Hücre cezası, rutin sağlık kontrollerinin yapılmaması, revire çıkmaya zorlanmaları başta olmak üzere açlık grevine giden hemen tüm mahpuslara disiplin soruşturması açıldığı ve ceza verildiği bilgileri kaygı vericidir” diye konuştu.

‘9 yıldır Ameliyat Gerçekleşmedi, Kafatası Kemiği Olmadan Tutuluyor’

Onaran ardından 9 yıldır tutuklu olan Ramazan Durmaz’ın durumunu paylaştı. Onaran 2014 yılında da Durmaz’ın dosyasını paylaştıklarını aktararak 1989 doğumlu Ramazan Durmaz’ın  Dicle Üniversitesinde okurken, 2009 yılında kafasına isabet eden gaz bombası nedeniyle ağır yaralandığını anlattı. Onaran şöyle devam etti; “Kafatasının sol üst arka kısmı paramparça hale gelir, avuç içi kadar bir boşluk oluşur ve bu boşluktan beyni görünmektedir. Ağır bir ameliyat geçirdikten sonra tedavisi sürerken Ocak 2010’da tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne götürülür. Vücudunun sağ tarafı uzun süre felçli kalır daha sonra düzelmiş olsa da kolundaki güç kaybını bir daha kazanamaz. Kafasındaki boşluğun üzeri sadece deri ile kaplı, deri arasında kemik olmadığı için yapılacak bir ameliyatla bu boşluk kısmına kemiksi bir maddenin eklenmesi gereklidir. Ancak, ne yazık ki geçen bunca yıla rağmen bu gerekli ameliyat hala gerçekleşmemiştir.”

Durmaz’ın tutukluluğu boyunca çeşitli cezaevlerine sevk edildiğini belirterek “Ramazan Durmaz, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle yaklaşık üç yıldır haftada üç gün diyalize gitmek zorunda. Sürgün edildiği her hapishaneye geldiğinde diyalize gitmek ve böbrek nakli için her seferinde yeniden bir sürü yazışma yapmak zorunda kalmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken Ramazan Durmaz, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesinde verilen disiplin cezası sonrası infazı yakıldığı için 17 yıl yerine 20 yıl hapiste kalmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

‘Serbest Bırakılsın’

İnsan hakları savunucuları olarak Ramazan Durmaz’ın serbest bırakılmasını istediklerini dile getiren Onaran “Ramazan Durmaz hem kafasındaki hem de böbreklerindeki rahatsızlıktan kaynaklı öz bakımını ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmektedir. Gerekli ve yeterli tedaviye ulaşması, temiz ve hijyen bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi için serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Eylem “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın, Tedavi haktır engellenemez’ sloganları ile sonlandı.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.