Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Taşdemir: Herkes durduğu yerde, oturduğu sokakta, evinde, şehrinde bu talebi büyütüp sahiplenmeli

Dilan Dirayet Taşdemir: “Herkes durduğu yerde, oturduğu sokakta, evinde, şehrinde Leyla Güven’in talebini büyütüp sahiplenmeli.”

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in tahliye edilmesi ardından getirildiği evinde kendisi ile görüşen Dilan Dirayet Taşdemir, Herkes durduğu yerde, oturduğu sokakta, evinde, şehrinde Leyla Güven’in talebini büyütüp sahiplenmeli” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 79 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, tahliye edilmesi ardından kendisini evinde ziyaret eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir Gazete Yazıyor’dan Newal Bulut’un sorularını cevapladı.


  •  Bugün görülen mahkemede tahliye bekliyor muydunuz ?

Aslında 1 yıla yakındır hukuksuz bir biçimde cezaevinde rehin tutulma durumu var. Biliyorsunuz Leyla Güven 1 yıl önce Afrin işgaline yönelik yaptığı açıklamalardan kaynaklı tutuklandı. Cezaevindeyken 24 Haziran’da milletvekili seçildi. Aslında Türkiye’de ki hukuk sistemi ve mevzuata göre seçilen milletvekilinin biran önce cezaevinde tahliye edilmesi gerekiyor ama Türkiye’de işler öyle işlemiyor yani canı istediği zaman hukuku ayaklar altına alan, kendi hukukunu uygulamayan bir mekanizma ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla tutuklanması hukuki olmayan bir milletvekilinin tahliye edilmesini de hukuk üzerinden değerlendirmek mümkün değil. Bu ülkede hukuk tamamıyla hükümetin aracı haline gelmiş pozisyonda.  

  • Açlık grevi devam ediyor..

Grev içeride devam ediyordu şu an dışarıda devam ediyor. Üzerine düşünülmesi, yoğunlaşılması gereken şey bugün Güven’in açlık grevi talebidir. Çünkü bu talebinde ısrarlı, bu talep yerine getirilene kadar eylemini sürdüreceğini ifade ediyor. Bugün buna karşı çok ciddi sessizlik ve suskunluk var iktidar cephesinden, buna ses verilmesi gerekiyor. Bu talebin yerine getirilmesi gerekiyor. Leyla Güven’in talebi meşru ve haklı bir talep. Leyla Güven ile birlikte 250’ye yakın tutsakta aynı şeyi söyleyerek Türkiye’ye bir hatırlatma yapıyorlar. Diyorlar ki, ‘Sen kendi hukukunu tanımayan bir pozisyondasın. Keyfi politik konjonktüre ve siyasal ihtiyaçlara göre cezaevi koşullarını yeniden düzenleyemezsin.’ Aslında bu hukukuna uy çağrısıdır. Elbette ki bunun ötesinde bunun siyasal anlamları da var. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit sadece siyasal süreçlerle yorumlanabilecek bir süreç değil. Kürt sorununun geldiği nokta, Türkiye’nin kendi içerisinde yaşadığı Kürt düşmanlığı, yönetememe krizi elbette ki bunların İmralı’da ki tecritle çok yakından ilgisi var. Bu ülkede siyaset yapan herkesin, bu ülkenin demokratikleşmesini isteyen herkesin bu hukuksuzluğa karşı çıkması gerek.

  • PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşülmesi, ardından yapılan açıklamalar ve daha sonra böyle bir tahliye nasıl değerlendiriliyor ?

İktidarın sorunlara ve süreçlere yaklaşımı kalıcı bir politikaya dönüşmüyor. 2012 yılında da bir açlık grevi yaşandı cezaevlerinde 68 gün sürdü. O dönemde tecridin kalkması talebi vardı. O dönem kırıldı görüşmeler başladı vs. bir süreç işlendi ardından yine tecrit politikaları devreye girdi. Daha sonra 2016 yılında grev başladı. O dönem bir aile görüşü yaptırıldı ama ardından yine bir tecrit politikası hayata sokuldu. Yani 3 yılda bir kardeşini gösterme insanların 60-70 gün açlık grevine girmesiyle formüle edilir bir hale geldi. O açıdan da tekrar benzer bir yaklaşım söz konusu. Bunu eylem içini boşatma ve aslında kalıcı bir çözüm getirmeme olarak tanımladı greve giren eylemciler. Elbette ki haklı bir yorum genel pratikler ortada. Bugün bir tahliye yaşandı ama Güven’in  talebi yerine getirilmedi. Bugünde yarında bu grev devam edecek.  Mutlak tecridin  kırılmasına yönelik bir adım, bir ışık görünmüyor. Bu konuda AKP’nin siyasal ihtiyaçlarına göre bir süreç değil artık düzenli olarak cezaevi işleyişlerinin uygulanması gerek.

  • Geçtiğimiz günlerde Leyla Güven’in sıvı alımını durdurduğu gibi haberler yapılmıştı. Güven’in sağlık durumu nasıl ?

Güven’in sıvı alımı devam ediyor. Oldukça moralli. Tabi ki bedenen bir güçsüzlük söz konusu ama motivasyon olarak çok güçlü. Kendine oldukça güvenen, iradeli, eylemin başarısına olan inancı sonsuz. Dayanışma kendine moral sağlıyor. İçeride olduğu gibi dışarıda da bu dayanışmayı oluşturmamız gerekiyor .

  • Abluka, baskı, gözaltı, tutuklama politikaları altında ne yapmak gerekiyor ?

Bir hukuksuz durum yaşanıyor. Her alanda kapatma, halktan kopartma gibi ciddi engeller çıkarılıyor. Bu yapılanlar eylemin gücüne duyulan korkudur. Herkes durduğu yerde, oturduğu sokakta, evinde, şehrinde bu talebi büyütüp sahiplenmeli.

Fotoğraf: Bengisu Kömürcü
Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.