Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Venezuela’da Ne Oluyor, Hangi Ülke Ne Dedi, AB Kime Destek Açıklamasında Bulundu?

Venezuela'da Juan Guaido'nun kendini devlet başkanı olarak ilan etti. ABD'nin Guaido'nun bu ilanını desteklemesi hatta askeri seçeneği masaya yatırması Venezuela'da ABD'den destekli darbe girişimi diye yorumlanırken, dünya genelinde ve Avrupa'dan da açıklamalar geldi.

Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido, mevcut başkan Nicolas Maduro’ya karşı kendisini ülkenin geçici başkanı ilan etti. ABD Başkanı Donald Trump da Venezuela’nın başkanı olarak Juan Guaido’yu tanıdığını açıkladı. Trump’ın açıklamasına çevre ülkelerden de destek gelirken, ülkede sokaklarda eylemler başladı. Olaylar sürerken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Venezuela ordusuna ve güvenlik güçlerine “demokrasiyi destekleme ve vatandaşları koruma” çağrısında bulundu. Başkanlık sarayının önünde kendisini destekleyenlere açıklama yapan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise, “Darbeye hayır, müdahaleciliğe hayır” dedi. Maduro ayrıca ABD hükümetiyle tüm diplomatik ve siyasi ilişkileri kesme kararı aldığını belirterek “Diplomatik delegasyonlarının ülkeyi terk etmeleri için 72 saati var” dedi. Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Juan Guaido’nun başkanlığını ordunun kabul etmeyeceğini açıkladı.

Daha önce Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela’da Ulusal Meclis’in tek meşru kurul olduğunu iddia etmiş ve orduya “Hukukun üstünlüğü ve anayasal düzeni koruma” çağrısı yapmıştı. Bolton’un bu açıklaması darbe çağrısı olarak yorumlanmıştı.

 

Bugün ise Venezuela’da halk sokağa çıkmış durumda. Halk darbe girişimine karşı Maduro’nun yanında olduğunu göstermek için sokaklarda eylem yaparken Guaido bugün başkent Caracas’ta yaptığı açıklamada ordunun yeni seçimlerin ilan edilmesi konusunda vereceği destekle geçici başkanlık görevini üstlenebileceğini açıkladı. Guaido, halka sokaklara çıkma çağrısı yaptı.

ABD Askeri Seçeneği Masaya Yatırdı

Trump Guaido’ya destek verdiği açıklamasında şunları söyledi; “Venezuela halkı Maduro’ya karşı cesaretle sesini yükseltti, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü talep etti. Gayrimeşru Maduro rejimini Venezuela halkının güvenliğine karşı tüm tehditlerden direkt sorumlu tutuyoruz.”

Öte yandan ABD merkezli CNBC kanalı, Beyaz Saray’ın Venezuela için askeri seçeneği masaya yatırdığını aktardı.

ABD’nin Guaido’ya desteğini açıklamasının ardından, Kanada, Peru, Arjantin, Kolombiya, Guatemela, Brezilya, Şili ve Paraguay da muhalefet liderini geçici devlet başkanı olarak tanıdığını belirtti.

Maduro’ya Hangi Liderler Destek Verdi?

Guaido’ya destek sunanların yanı sıra Maduro’ya da destek açıklamaları geldi. İlk destek açıklaması Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’ten geldi. Molares, Twitter’dan Venezuela lideri Maduro’ya destek çağrısında bulundu. Maduro, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kendisini arayıp destek mesajını ilettiğini söyledi. Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov da “Rusya Maduro’yu Venezuela’nın yasal bir şekilde seçilmiş devlet başkanı olarak tanımaktadır ve bu yaklaşımda bir değişiklik olmayacak” açıklaması yaptı. Ayrıca Meksika ve Küba da Maduro’ya desteklerini açıkladı.

Avrupa Ne Dedi?
Venezuela’daki gelişmelere ilişkin Avrupa’dan da açıklama geldi.

  • Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Venezuela’da anayasal düzene uygun bir şekilde, acilen güvenilir ve özgür seçimlerle sonuçlanacak siyasi bir süreç başlatılmalıdır” çağrısında bulundu.  AB’nin demokratik yollarla seçilen Venezuela Ulusal Meclisine destek verdiğini ifade eden Mogherini, bu kurumun güçlerinin yeniden inşa edilmesi ve ona saygı duyulması gerektiğine dikkati çekti.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido da dahil tüm üyelerin sivil hakları, özgürlükleri ve güvenliğinin sağlanması gerektiğini kaydeden Mogherini, güvenlik güçlerinin aşırı şiddet kullanımının kabul edilemez olduğunu ve krizi çözemeyeceğini ifade etti.

Mogherini, “AB ve üye ülkeler, Venezuela’da barışçıl bir siyasi süreçle ve anayasaya uygun şekilde demokrasi ve hukukun üstünlüğünün tekrar inşa edilmesi için gereken desteği vermeye hazır” mesajını paylaştı.

 

  • AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, yaptığı açıklamada “Umarım tüm Avrupa Venezuela’daki demokratik güçlere destek verir. Maduro’nun aksine Ulusal Meclis ve Juan Guaido Venezuela vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip” ifadelerine yer verdi.

 

  • İspanya’dan Podemos partisi lideri Pablo Iglesias, Twitter’dan yayınladığı mesajında, ”Trump ve müttefiklerini Venezuela’nın insan hakları ya da demokrasisi ilgilendirmiyor, petrolü ilgilendiriyor. İspanya ve Avrupa uluslararası yasallığı, diyaloğu ve barışçıl yolları savunmalıdır, devlet darbesini değil” dedi.
  • İngiltere’den de Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, Twitter hesabından açıklamada bulundu. ”Venezuela’daki gelişmeleri dikkatle izliyorum” diyen Duncan Juan Guaido’nun Venezuela halkı arasında geniş desteği olduğunu savundu.  Duncan, “Siyasi kriz yeterince uzun sürdü. Şimdi bütün Venezuelalılar için barışçıl çözüme gidecek yolu bulma zamanıdır” değerlendirmesinde bulundu.
  • Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass da Twitter’da paylaştığı mesajda, ”Bütün tarafları ölçülü olmaya ve şiddetten kaçınmaya çağırıyoruz. AB ortaklarımızla ortak bir tepkiyi koordine edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.
  • Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da ülkenin Venezuela’daki gelişmelerle ilgili olarak Avrupalı ortaklarıyla istişare halinde olduğu bildirildi.
  • Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen de yine Twitter’dan yaptığı açıklamada, ”Venezuela’da yeni umut doğduğunu” savunarak ”Danimarka daima meşru seçilmiş demokratik kurumları destekleyecek. Juan Guaido’nun dahil olduğu parlamentoyu da.” mesajını verdi. Samuelsen, ”güçlü bir açıklama” için de AB ortaklarıyla çalıştığını kaydetti.

TeleSUR, başkent Caracas’ta on binlerce kişinin düzenlendiği mitingle Guaido’nun yasa dışı başkanlık deklarasyonuna ve ABD’nin müdahale girişimine tepki gösterdiğini duyurdu.

 

Maduro’nun Açıklaması

 

Yaşananlar üzerine Başkanlık sarayının önünde kendisini destekleyenlere açıklama yapan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Venezuela halkı, ‘Darbeye, müdahaleciliğe, imparatorluğa hayır’ diyor. Burada teslim olan hiç kimse yok. Biz mücadeleye, barışın ve ilerlemenin zaferine doğru gidiyoruz” dedi.

Maduro, “Başkanı sadece halk seçer. Uluslararası burjuva medya sizi, halkımızı görmüyor. Ama biz buradayız, devrimci halk” ifadelerini kullandı.

Maduro konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz Venezuelalılar, Washington, Venezuela’ya başkan belirleyebileceğini düşünürken sessiz kalabilir miyiz? Biz, devrimci Hugo Chavez’in ülkesiyiz. Daha önce de söyledim, ABD hükümeti Venezuela’ya kukla bir yönetim yerleştirmek istiyor.

Çok ileri gittiler. Emperyalist ABD hükümetiyle tüm diplomatik ve siyasi ilişkileri kesme kararı aldım. Dışarı! Hepsi gidebilir.Venezuela’yı sivil krize, şiddetin yaşanabileceği bir krize sürüklemeye çalışmak, ABD’de iktidarı elinde bulunduran hükümet ve aşırılıkçılar için büyük bir sorumsuzluktur.

İmparatorlukla tüm diplomatik ilişkileri kesiyorum. Diplomatik delegasyonlarının ülkeyi terk etmeleri için 72 saati var.

Venezuela’yı Washington’dan yönetmek istiyorlar. Washington’un emirlerini uygulayan kukla bir yönetim mi istiyorsunuz? Venezuela’yı Bogota’dan yönetmek istiyorlar. Kendimizi oligarşinin kölesi haline mi getireceğiz?

Venezuela saygındır. Ne darbe ne müdahalecilik. Venezuela barış ve ilerleme istiyor.

Venezuela’nın önünde büyük zorluklar var. Ekonomik sıkıntılar örneğin. Elbette onlar Venezuela’nın bu sıkıntıları aşmasını, büyümesini ve müreffeh hale gelmesini istemiyor. Bu bizim için büyük bir mücadele. 2019’da iyi bir yönetim göstermek zorundayız. Refahla, eşitlikle ve sosyal yatırımla ekonomik büyümeyi yeniden sağlamalıyız.

Amerikan İmparatorluğuna güvenmeyin. Onlar çıkarlarına göre hareket eder. Onlar, Venezuela’nın petrolünü, doğal gazını, altınını istiyor. Bunlar size ait değil, bunlar Venezuela’nın bağımsız topraklarına ait.”

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.