Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Venezuela Halkı Emperyalizm Karşısında Mücadele Azmini Kanıtlamış Bir Halktır!’

Venezuela'ya dönük ABD destekli darbeye karşı Türkiye'deki pek çok partiden Venezuela halkı ile dayanışma mesajları ve destek açıklamaları yayımlandı.

Venezuela’da, ABD desteğiyle hayata geçirilmeye çalışılan darbeye  EMEP, ÖDP, TİP, ESP, EHP’nin de aralarında bulunduğu pek çok partiden tepki göstererek  ‘Emperyalizme karşı Venezuela halkının yanındayız” açıklamaları yapıldı.

Venezuela’da, ABD ve Latin Amerika’nın gerici hükümetlerinin desteğiyle hayata geçirilmeyen çalışılan darbeye karşı Türkiye’de pek çok parti ve platformdan açıklamalar yapıldı. Bazı partiler kendi sitelerinde Venezuela için açıklama yayınlarken bazıları da sosyal medya üzerinden Venezuela halkına dayanışma mesajı yayınladı.

Emek Partisi (EMEP) Genel Merkezi, sitesinde yayınladığı Venezuela açıklamasında şunları söyledi: “Venezuela’da ABD İş Birlikçisi Cephenin Lideri Juan Guaido kendini yasa dışı olarak ülkenin başkanı ilan etti. İş birlikçi tekelci güçler bir süredir Maduro yönetimini devirmek için çeşitli girişimlerde bulunuyor; suikast girişimleri; ekonomik spekülasyonlar ve karaborsacılıkla darbe zeminini hazırlıyorlardı. Amerikan emperyalizminin Venezuela’ya koyduğu ambargo da bir lütuf olarak görüldü. Maduro’nun izlediği politikalar da Venezuela’nın ekonomik bir krize girmesini hızlandırdı, yoksullaşmayı ve hoşnutsuzluğu artırdı. Sağcı gericiliğin darbeye yeltenmek için dayanak bulduğu ve fırsata çevirdiği tablo budur” .

 

‘ABD Provakatif Eylemleri Müdahale İçin Bahane Edebilir’

“Darbe yoluyla müdahaleler, halkın kendi kaderini tayin hakkının ihlalidir. Uzun süredir Maduro’yu devirmeye uğraşan Juan Guaido’nın arkasında ABD ve Trump var ve Trump vakit geçirmeksizin hiçbir yasal hakkı ve dayanağı olmadan başkanlığını ilan eden Guaido’yu tanıdığını ve desteklediğini açıkladı. Latin Amerika’daki gerici burjuva iktidarları da Guaido’yu destekliyor. Bir askeri müdahale için epeydir fırsat kollayan ABD’nin, Guaido’nun provokatif silahlı eylemlerini bir müdahale gerekçesi yapması ihtimal dahilindedir.

ABD diplomatik temsilcilerinin ülkeyi terk etmesini isteyen Maduro ise, darbe girişimine ve emperyalist müdahaleye karşı Venezuela halkını mücadeleye çağırdı. Bunun üzerine milyonlarca insan sokağa çıktı. Başkent Caracas’taki mitingde Guaido’nun yasa dışı başkanlık deklarasyonuna ve ABD’nin müdahale girişimine karşı mücadele ve protestolar sürüyor.

Venezuela Chavez döneminde de bir darbe girişimiyle yüz yüze gelmişti. Chavez’e yönelik darbe iki saat içinde püskürtüldü. Şimdi ikinci kez deneniyor.”

‘Venezuela Mücadele Azmini Kanıtlamış Bir Halktır’

“ABD emperyalistleriyle içerideki iş birlikçileri Venezuela’nın petrolüne, doğal gazına, altınına el koymak için sürekli planlar yapa geldiler. Venezuela halkı da buna karşı sürekli direndi. Venezuela halkı emperyalizme ve kapitalist sömürüye karşı mücadele azmini kanıtlamış bir halktır. Emek Partisi olarak biz de Venezuela halkının haklı mücadelesini destekliyor, dayanışma duygularımızla yanlarında olduğumuzu bildiriyoruz.”

 

Partilerden Venezuela Açıklamaları

EHP (Emekçi Hareket Partisi) de sitesinde de şu açıklamayı yayınladı; “ABD destekli darbenin karşısında olmamız, emekçilerle bağı kalmamış olan Maduro’yu savunacağımız anlamına gelmez.

Maduro sağcılaşan ve bürokratikleşen siyasetiyle karşı devrimin önünü açtı. Emekçilerin iktidarın içinde olmadığı her durumda o iktidar yozlaşarak yıkıma, darbeye açık hale gelir.

ABD emperyalizmi yıllardır ambargo uygulayarak hizaya getirmeye çalıştığı Venezuela’da gözünü petrol rezervlerine dikmiş durumda. Darbe girişiminin başarılı olması durumunda ülke kanlı bir diktatörlükle karşı karşıya kalacaktır.

ABD ve işbirlikçileri, Venezuela’dan derhal defolmalıdır. Venezuela emperyalizm karşısında bir kaledir. Daha önce olduğu gibi emperyalizmin saldırıları bir kez daha boşa çıkarılacaktır. Venezuela için kararı emekçiler vermelidir.
Venezuela emperyalizm karşısında bir kaledir. Daha önce olduğu gibi emperyalizmin saldırıları bir kez daha boşa çıkarılacaktır”

ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, twitter hesabından “ABD Emperyalizminin karşısında Venezuela halkının yanındayız” açıklaması yaparken, ÖDP resmi twitter hesabından da, “ABD emperyalizminin saldırganlığına ve ABD güdümlü muhalefetin girişimlerine karşı, bağımsızlığına sahip çıkan Venezuela halkının yanındayız” denildi.

ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi) resmi twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: ABD emperyalizminin darbe girişimine karşı Venezuela halkının yanındayız.

Venezuela halkı yalnız değildir.
#Venezuela
#Maduro

Bir açıklama yayınlayan TİP de, “Venezuela’da ABD öncülüğünde ilerletilen darbe girişimini lanetliyoruz! Venezuela emekçilerinin ve dünyanın dört bir yanındaki dostlarının, bu darbe girişimini de boşa çıkaracağından kuşkumuz yoktur. Kahrolsun ABD emperyalizmi! Yaşasın Latin Amerika’nın devrimci güçleri!” dedi.

SMF (Sosyalist Meclisler Federasyonu) da twitter hesabından “Dünya emekçi halklarının baş düşmanı ABD’nin Venezuela’ya yönelik müdahale girişimine karşı Venezuela emekçilerinin yanındayız. ABD ve onun palazladığı faşistlere karşı Venezuela emekçilerine dayanışma mesajlarımızı iletiyoruz

Kahrolsun Emperyalizm!” açıklamasında bulundu.

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.