Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Leyla Güven’in Açlık Grevinin 79. Gününde Duruşması Görülecek

78 Gündür açlık grevinde olan ve 31 Ocak'tan bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in davası yarın görülecek.

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 78 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven yarın hakim karşısına çıkıyor.

Tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevinde Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için girdiği açlık grevini 78 gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven 31 Ocak’tan bu yana tutuklu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin “Zeytin Dalı Harekâtı” adıyla Efrin’e müdahale etmesini eleştirdiği için 22 Ocak 2018’de evine yapılan baskınla gözaltına alınan Güven, 9 günlük gözaltının ardından 31 Ocak’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Cezaevindeyken 24 Haziran seçimlerinde HDP’den Hakkari milletvekilliğine seçilen Güven’in, dokunulmazlık kapsamında yargılamasının durdurulması ve tahliye edilmesi yönündeki talepler ise reddedildi.

‘Tahliye Talebim Yok’

Güven, katıldığı son duruşmada açlık grevine girdiğini duyurmasının ardından mahkemeye tahliye yönünde bir talebi olmadığını, bir daha duruşmalara çıkmayacağını ifade etti.

Açlık grevinin 60’lı günlerinde sağlık sorunların baş gösteren Güven, avukatlarıyla görüşmeye çıkamıyor. Güven, kızı Sabiha Temizkan ve yurtdışında kalan oğluyla açlık grevinin 56’ncı gününde görüştü. Refakatçilerle görüşmeye gelen Güven, daha sonraki görüşmelerde kızıyla, açlık grevinin getirdiği sağlık sorunları nedeniyle görüşemedi.

‘Tecrit Kalkana Kadar…’

Güven’in Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi devam ederken, 2 yıl sonra ilk kez 12 Ocak’ta Mehmet Öcalan abisi ile görüştürüldü. Görüşme sonrası Güven, “Öcalan’ın kardeşiyle bir defaya mahsus olarak görüştürülmesinin tecridin kalkması anlamına gelmediğini, Öcalan üzerinde tecrit kalkana kadar açlık grevini sürdüreceğini” beyan etti.

‘Duruşmaya Katılması Mümkün Görünmüyor’

Güven’in avukatlarının verdiği bilgiye göre sağlığı aile ve avukatı ile görüşmeye dahi elvermeyen Güven’in yarın görülecek duruşmaya katılması mümkün görünmüyor. Ancak buna rağmen kesin bilgi Leyla Güven’in kararını bildirmesinin ardından belli olacak.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.