Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

AYM, Müftülüklere Evlendirme Yetkisinin İptal Edilmesi Talebini Reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM) müftülüklere evlendirme yetkisi verilmesi hakkındaki düzenleme ile bazı değişikliklere ilişkin 125 milletvekilinin iptal başvurusunu reddetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) müftülüklere evlendirme yetkisi verilmesi hakkındaki düzenleme ile bazı değişikliklere ilişkin 125 milletvekilinin iptal başvurusunu reddetti. Aralarında CHP’li Engin Altay, Özgür Özel, Engin Koç ile birlikte 125 milletvekilinin başvurusu AYM tarafından reddedildi.

AYM kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer aldı. Kararda, Engin Altay, Özgür Özel, Engin Koç ile birlikte 125 milletvekilinin Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yapılan değişikliklere ilişkin başvuruda bulunduğu belirtildi.

Söz konusu değişiklikler, il ve ilçe müftülüklerine evlendirme yetkisi verilmesi ile Kimlik Paylaşımı Sistemi’ne ilişkin düzenlemeleri içeriyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi, “Yüksek mahkemenin 6 Aralık 2018 tarihindeki birleşiminde yapılan oylamada, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun; 22. maddesinin (2) numaralı fıkrasına ‘dış temsilciliklere’ ibaresinden sonra gelmek üzere eklenen ‘il ve ilçe müftülüklerine’ ibaresinin, 11. maddesiyle değiştirilen Kanun’un, değiştirilen 45. maddesinin (1) numaralı fıkrasında yer alan ‘kimlik verilerini’ ibaresinin anayasaya aykırı olmadığı kararlaştırılarak, iptal ve yürütmeyi durdurma talepleri oybirliğiyle reddedildi.”

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.