Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kemalbay Süleyman Soylu’ya sordu: LGBTİ+ ların  varlığını yok saymaktan vazgeçecek misiniz?

HDP'li Serpil Kemalbay LGBT+’ların maruz kaldığı ayrımcılık, kötü muamele ve ölümleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay LGBT+’ların maruz kaldığı ayrımcılık, kötü muamele ve ölümlerine ilişkin soru önergesi verdi. Son olarak İzmir’de bir trans kadının polis tarafından öldürülmesini de önerge metnine ekleyen Kemalbay “LGBTİ+ ların  varlığının ve yaşanan hak ihlallerinin yok sayılmasından ne zaman vazgeçeceksiniz?” diye sordu.

 

 

 

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye ülkedeki LGBTİ+’ların maruz bırakıldığı ayrımcılığa, cinayetlere ilişkin soru önergesi verdi.

 

Kemalbay verdiği soru önergesi metninde ilk olarak nefret suçunu tanımlayarak “Nefret suçlarının mağdurların ‘varoluşlarını’ hedeflediği ortadadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin de üyesi olduğu Uluslararası AF Örgütü’nün ayrımcılık karşıtı çalışmalarında  cinsel yönelimi veya cinsiyet kimliği her ne olursa olsun bütün insanların haklarına erişiminin savunulduğunu hatırlatan Kemalbay “Cinsel yönelimi ya da cinsiyet kimliği farklı olan kişiler sıklıkla AKP iktidarı tarafından ayrımcılık veya istismarın meşru hedefi haline getirilmektedir

Uluslararası Af Örgütü,  2011 yılının ilk aylarında görüştüğü trans kadınların hemen hemen hepsinin daha önceki yıllarda polis merkezlerinde polisler tarafından cinsel şiddet de dâhil olmak üzere yoğun biçimde fiziksel şiddete maruz kaldıklarını belirtmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Polislerin Tutumunu Hatırlattı

Kemalbay  “Cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği temelli nefret suçları” mevzuat ve politikalar düzeyinde tanınmadığının altını çizerek “2014 ve 2016’yıllarındaki mevzuat değişiklikleri ile giderilememiş başlıca eksiklikler arasında yer almaktadır” dedi.

9 Ocak’ta İzmir’de Hande Şeker adlı trans kadının bir polis memuru tarafından öldürülmesini hatırlatan Kemalbay “En yakın tarihli örneklerden sadece birisidir bu. Yine, 31.12.2018 yılbaşı günü Trabzon’da öğrenim gören üniversite öğrencisi A.G’nin evinde kalan kişi tarafından bıçak zoruyla cinsel saldırıya maruz kalması basında yer almıştır. A.G. bir boşluktan istifade ederek kendisini dışarı atıp yardım istemiş dışarıdaki insanlar tarafından polis çağrılmıştır. A.G.’nin ifadesinde; olay yerine gelen emniyet görevlilerinin ilgisiz ve lakayt tavırları, karakolda kötü ve aşağılayıcı muameleye maruz kalması, cinsel istismara maruz kaldığını belirtmesine rağmen doktor tarafından sadece vücudunda morluk var mı diye kontrol edilmesi,  tatil günü diye rapor verilmemesi ve şikâyetçi olduğu kişiye karşı herhangi bir işlem yapılmamış olması mağdurun basına verdiği ifadelerinde yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

LGBT+’ların ülkedeki genel durumuna ilişkin bir çerçeve sunan Kemalbay, Sülayman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu;

  • G.’nin ifadesi doğrultusunda olay yerine gelen polis memurları ile karakolda uygulanan kötü muamele dolayısı ile ilgili polis memurları hakkında etkin ve tarafsız bir şekilde soruşturma işlemine başlanmasına dair bir talimatınız olmuş mudur?
  • G.’nin karakol görevlileri tarafından götürülen sağlık muayenesinde sadece “vücudunda morluk var mı” diye muayene edildiği ifadesi bakanlığınızca incelenmiş midir?
  • “Kolluk kuvvetleri arasında yaygın olan homofobi ve cinsiyetçi yaklaşımın giderilmesi amacıyla herhangi bir proje ve çalışmanız var mıdır?
  • Bakanlığınızca, valiliklere ve diğer müdürlüklere, ayrımcılık yapmaksızın, farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine sahip bireylerin örgütlenme özgürlüğüne saygı duymaları ve korumaları yönünde yükümlülüklerini hatırlatmak, ayrımcılığı önlemek için ne gibi önlemler alınmaktadır?
  • LGBTİ+ lerin varlığının ve yaşanan hak ihlallerinin yok sayılmasından ne zaman vaz geçeceksiniz?
  • Bakanlığınızın, Onur Yürüyüşü katılımcılarının barışçıl bir şekilde yürüyüş yapmasını engelleyerek ve katılımcılara tazyikli su, biber gazlı plastik top mermileri ile haksız ve aşırı güç kullanımına maruz kalmasını sağlayarak bu tür şiddet ve cinayet suçlarının artmasını pekiştirdiğini düşünüyor musunuz?
  • LGBTİ+ lerin hakları alanında faaliyet gösteren derneklerle Türkiye’de yaşanan ayrımcılık ve nefret cinayetlerini önlemeye yönelik bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
  • Bakanlığınıza polis tarafından şiddet, kötü muamele ve cinsel tacize uğramaları nedeniyle 2010-2018 yılları arasında başvuran LGBTİ+ lerin sayısı kaçtır?
Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.