Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

CHP’li Çakırözer Gazetecileri Ziyaret Etti: Hak ihlali yok diyenler, Silivri’ye baksınlar

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Silivre'de tutuklu bulunan Eren Erdem, hak savunucuları ve gazetecileri ziyaret etti. Çakırözer ziyarete ilişkin değerlendirmesini mecliste gerçekleştirdi.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu CHP eski Milletvekili ve PM üyesi Eren Erdem ile gazeteciler ve hak savunucularını ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’te düzenlediği basın açıklamasında Eren Erdem ve tüm gazeteciler için özgürlük çağrısında bulundu.

Ziyaretleri sonrasında Meclis’te basın açıklaması düzenleyen Çakırözer, düşüncesi, eleştirisi ve ifadesi nedeniyle özgürlüklerinden mahrum bırakılan gazeteci, hukukçu, siyasetçi ve öğrencilerin bir an önce özgür bırakılması çağrısında bulundu.

 

‘Hukuk Tarihinde Görülmeyen Bir Hukuk Ayıbı Yaşandı’

Eren Erdem’in 206 gündür haksız hukuksuz tutuklu olduğunu vurgulayan Çakırözer, “Ocak ayında hukuk tarihinde görülmeyen bir hukuk ayıbı yaşandı. Bir mahkemenin bütün üyeleri Eren Erdem’in tahliye edilmesi kararını verdi ama bu karar cezaevine ulaşmadan 54 klasörü beş on dakikada bakılmış gibi kendisi yeniden cezaevine gönderildi. Eren Erdem kendisiyle ilgili haksızlığı tüm Türkiye’nin gördüğünü söyledi. Şu andaki öncelikli beklentisi üst mahkemelere yapılan itirazın 11 gündür hala yanıtlanmış olmasıdır. İtirazı değerlendirmekte olan mahkemenin en kısa sürede 23. Ağır Ceza Mahkemesi kararına uyarak Eren Erdem’i tahliye etmesini bekliyoruz. Bu karar ertelenmeden bugün verilmelidir ve Eren Erdem derhal tahliye edilmelidir” dedi.

 

Silivri Cezaevi’nde tutuklu Osman Kavala’yı ziyaret eden Çakırözer, “Sivil toplum örgütü temsilcisi Osman Kavala 447 gündür cezaevinde. Hala iddianamesi ortada yok” dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’nın ‘Türkiye’de insan hakları ihlali olduğunu söylemek abesle iştigaldir’ sözlerini eleştiren Çakırözer, “İşte size Osman Kavala  iddianamesiz bir şekilde 447 gündür cezaevinde. Eren Erdem mahkemenin tahliye kararına rağmen talimatlı yargı ile tahliye edilmeden yeniden cezaevine konuldu” dedi.

 

‘AYM Neyi Bekliyor?’

 

Çakırözer Anayasa Mahkemesi’nin Turan Günay, Şahin Alpay ve Mehmet Altan için verdiği hak ihlali kararlarını hatırlatarak, “Bu gazeteciler Anayasa Mahkemesi kararlarıyla özgürlüklerine kavuştular ve tahliye edildiler. Ancak Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak gibi gazetecilerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurular var. Bazıları 2 buçuk yıldır sonuçlanmış değil. Günay, Alpay ve Altan için verilen kararlar örnek kararlardır. O yüzden Anayasa Mahkemesi bu kararlarını diğer gazeteciler için de bu kararlar doğrultusunda bir an önce karar vermelidir. Çünkü insanlar özgürlüklerinden mahrum bir şekilde 2 buçuk yıldır cezaevinde tutulmaktadır. Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvurular sonuçsuz kalmakta ama Yargıtay Başsavcılığı Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak hakkında yargılandıkları maddelerin hukuksuz olduğu, başka bir maddeden yargılanmaları gerektiği yönde mütalaalar verildi. Anayasa Mahkemesi’nde var olan dosyaların ne kadar önemli olduğunun görülmesi için bu kararlar önemlidir” dedi.

 

‘İsminaz Temel Cumartesi Annelerini Fotoğrafladığı İçin Cezaevinde’

 

Cezaevinde tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile de görüşen Çakırözer, “Dünyada Tehlike Altında Olan Avukatlar Günü’nde cezaevinde bulunan hukukçular nedeniyle bu yıl tüm dünyada Türkiye bu nedenle protesto edilecek. Bir an önce bu ayıptan kurtulmamız lazım. Selçuk Kozağaçlı 450 gündür cezaevinde. Tahliye kararı verildi, yeni bir kararla yeniden tutuklu. Foto muhabiri İsminaz Temel Cumartesi Annelerini fotoğrafladı diye 1 yıldır cezaevinde.. Aynı şekilde gazeteci Semiha Şahin. Hükümet yetkilileri yargı reformundan bahsediyorlar. Eğer bu yargı reformunda samimiyseler Eren erdem, Osman Kavala, Selçuk Kozağaçlı, İsminaz Temel gibi düşüncesi ve ifadesi nedeniyle haksız, hukuksuz cezaevlerinde olan gazetecileri, hak savunucularını, akademisyenleri, siyasetçileri, öğrencileri özgür bırakmalılar. Haksız, hukuksuz tutuklu bu insanların derhal özgürlüğüne kavuşması ve düşündüğü yazdığı çizdiği için hiçbir gazetecinin cezaevine konmaması temel arzumuzdur” dedi.

‘Gazeteciler Tahliye Olduktan Sonra Tekrar Tutuklanıyor’

 

Türkiye’de gazetecilerin yeni bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Çakırözer, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tutuklu gazeteciler ayıbı var diyoruz ama Türkiye’de gazeteciler yeni bir tehlike ile karşı karşıya. Gazeteciler tahliye ediliyor ama daha sonra mahkemede kararlar kesinleştiği için yeniden cezaevine konuyorlar. İnsanların düşüncesi, ifadesi nedeniyle bir insanın cezaevinde tutulmaması gerektiğini her görüşten insanın eleştirirken şimdi mahkumiyet kararları gelerek Türkiye’de yüzlerce gazeteci yeniden cezaevine girme tehlikesiyle karşı karşıya.”

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.