Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Termik Santrali Kapatma Töreni Yaptılar 

AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in sosyal medya hesabından duyurduğu  Çerkezköy Termik Santralinin  iptal edildiği haberi üzerine Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri bugün Çerkezköy termik santral projesine yönelik kapanış töreni düzenledi.

YAZIYOR- AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in sosyal medya hesabından duyurduğu  Çerkezköy Termik Santralinin  iptal edildiği haberi üzerine Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri bugün Çerkezköy termik santral projesine yönelik kapanış töreni düzenledi.

KOS üyleri Çerkezköy’de kurdukları termik santral bacası maketi önünde bir araya geldi. Burada “Trakya Termiği durdurdu, sen de ÇED’i iptal et”, “Termiğe Hayır” pankartı açan yaşam savunucuları “Zehir solumak istemiyoruz”, “Termik santral istemiyoruz” sloganları attı.

‘Biz Dedik  Sonunda Yola Geldiniz’

KOS aktivistlerinden Oruç Karacık burada yaptığı konuşmada;

“Bugün burada, Çerkezköy’e kurulmak istenen kömürlü termik santralin kapanış töreninde buluştuk. Ömründe hiç kömürlü santral kurmak istememiş insanlar hoş geldiniz. Yahu biz demiştik, demedik mi efendim? Buraya olmaz dedik. Hocalarımız dedi, yaşam savunucuları dedi. Yahu sağır sultan duysa o da derdi. Sonunda yola geldiniz, dediniz ki ‘teknik olarak mümkün değil’ dedik size Trakya’nın mis gibi havası gidecek yerine gaz odası gelecek. Tabi şimdi gelip kapanış ilan edemezsiniz, mahcup olursunuz o kadar savunduktan sonra. Biz işinizi kolaylaştıralım dedik. Termiği iptal ettiniz zaten, biz de dedik ki iş resmileşsin. Evet yaşam savunucuları, termik santral kapanışını açıyorum. Darısı Rize, Kırklareli ve Türkiye’de düşünülen tüm termik santrallere. Biz demiştik demekten sıkılmayız. Teknikten anlamayanlar bilsin ki Trakya’dan vazgeçmeyeceğiz, kömüre kader demeyeceğiz” diye konuştu.

Karacık’ın konuşması ardından alkışlar eşliğinde baca maketi yıkıldı.

Gerçekleşen eylem ardından Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri konuyla ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada, Trakya’da termik santral projelerinin Ekim 2016’da Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile başlandığının altı çizilerek, bölgede bulunan tarım ve orman alanlarının enerji üretim alanı olarak yeniden tanımlandığını ve bunun sonucunda bölgede Çerkezköy, Vize ve Kırklareli’nde olmak üzere toplam 3 termik santral projesi olduğu belirtildi.Tüm Türkiye’de buğdayın yüzde 12’sini, ayçiçeğinin yüzde 61’ini Trakya’nın ürettiği ifade edildi. Açıklamanın devamında, bölgede bulunan kirleticiler sebebiyle Trakya’nın ve Kuzey Ormanları’nın hali hazırda tehdit altında olduğu vurgulandı, termik santrallerin bölgedeki kümülatif etkisinin yaşanmaz bir Trakya yaratacağı açıklandı. Termik santraller için bölgeden çıkarılarak santrallerde kullanılacak linyitin de hava kirliliği, solunum yolları sorunları, kanser, çocuklarda gelişim engeli ve erken ölümlere sebep olacağı belirtilen açıklamada, “Ergene Havzası hali hazırda can çekişirken, Kuzey Ormanları mega ve yancı projelerle talan edilirken, iklim krizi kapımızdayken bölgenin ihtiyacı olan Trakya’ya yıkım getirecek tüm projelerin bir an önce iptal edilmesidir” dendi.

Çevrecilerin Talepleri 

KOS yaptığı açıklamada taleplerini  sıralandı:

  • Çerkezköy termik santral projesinin tamamiyle iptal edildiği resmi olarak duyurulmalı,
  • Bölgedeki diğer iki termik santral projesi bir an önce askıya alınmalı,
  • Projelerin önünü açan Çevre Düzeni Planı değişiklikleri ivedilikle iptal edilmelidir.

Eylem, yıkılan termik santral baca maketi önünde “Trakya termik istemiyor”, ve “Zehir solumak istemiyoruz” sloganlarıyla son buldu.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.