Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Kumun Gecesi Galası Gerçekleşti

Kumun Gecesi galasında konuşan yönetmen Ali Ergül, “Yapabildiğim bir şey var ve ben video çekerek, belgesel yaparak direnmeye devam ediyorum” dedi.

YAZIYOR – Kumun Gecesi galasında konuşan yönetmen Ali Ergül, “Yapabildiğim bir şey var ve ben video çekerek, belgesel yaparak direnmeye devam ediyorum” dedi.

Yönetmen Ali Ergül’ün çekimini yaptığı DİSK / Dev- Yapı İş, Limter İş, İSİG Meclisi, ve Gazete Fersude’nin sponsorluğunu yaptığı kumla boğulup toprağa gömülen emekçilerin hikayesinin anlatıldığı “Şeva Wize (Kumun Gecesi) belgesel gösteriminin galası Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu. Etkinliğe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Hüda Kaya, Oya Ersoy, Dilşat Canbaz, çok sayıda emek meslek örgütü temsilcileri ve basın çalışanları katıldı. Ayrıca etkinlikte açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in durumuna dikkat çekili.

‘Meslek hastalığı acı çektirerek öldürür’

Etkinlikte ilk olarak konuşan Limter İş Genel Başkanı Kamber Saygılı iş cinayetlerinin bir anlamıyla görünür kılındığını ancak meslek hastalıklarının görülmemeye devam edildiğini vurguladı. Saygılı, iş cinayeti gerçekleşmeden kayda geçilmediğinin altını çizerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İş cinayetlerine ve meslek hastalığına karşı mücadele sendika, demokratik kitle örgütleri, emekten yana siyasi partilerin en temel görevlerinden birisi olduğunu düşünüyoruz. İş cinayetlerinde mücadelemiz içiler yaşamını yitirdiğinde, Allah rahmet eylesin demeye devam ediyoruz bunu bir tık daha yukarı çıkartarak iş cinayetleri mücadelesini temel bir mücadele olarak almış değiliz. Asgari ücrete verilen tepkiyi ve mücadeleyi hala iş cinayetlerine gösteremiyoruz. Meslek hastalığı esasen zamana yayılmış ölüm anlamına geliyor. Görülmeyen ama acı çekerek ölüm. Akciğer hastalığı can çekiştirerek öldürür, bu konuda bugün galasını yapacağımız Kumun Gecesi filmi akciğer hastalığına dikkat çeken aynı zamanda bu hastalığa karşı toplumsal duyarlılığı arttırmaya çalışan bir film.”

Saygılı’nın konuşmasının ardından 2018 yılında meslek dallarına göre yaşamını yitirenlerin verileri paylaşıldı.

‘Meslek hastalıklarını iş cinayeti olarak saymıyoruz’

Ardından İSİG adına konuşma yapan Murat Çakır son üç yılda 2000 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bilgisini vererek şöyle devam etti:

“Meslek hastalıkları ölümü hakkında bir verimiz yok. Her yıl binlerce arkadaşımız meslek hastalıkları sebebiyle ölüyor ancak biz onları kalp krizinden vs. gibi hastalıklardan öldüğünü kabul ediyoruz. İş cinayetlerine karşı en büyük şey örgütlenmedir. İş cinayetlerini engellemenin en temel yolu örgütlenmektir. Bu noktada hep beraber mücadele etmeliyiz.”

‘Tek çıkış yolumuz örgütlenmek’

Çakır’ın ardından konuşan Disk Dev-Yapı iş genel başkanı Özgür Karabulut ise sermayenin cezasızlık zırhıyla korunduğunu belirterek vazgeçmeyeceklerini, mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Karabulut mücadelenin gerekliliğini her alanda vurguladıklarını ifade ederek, “İşçilerin yaşam mücadelesi örgütlenmeden oluyor. Biz örgütlülüğümüzü gerçekleştirdiğimizde iş cinayetlerini de durdururuz insani çalışma koşullarını da sağlarız. Tek çıkış yolumuz örgütlenmek” şeklinde konuştu.

‘Video çekerek direnmeye devam ediyorum’

Son olarak konuşan Kumun Gecesi’nin yönetmenliğini üstlenen Ali Ergül bugün iş kazası nedeniyle yaşamını yitiren EMEP üyesi Sedat Yeşilköy’ü anarak konuşmasına başladı. Ergül, “2007 yılında başlayan bir çalışmanın belgeselini izleyeceğiz. Aslında belgesel demek pek doğru değil. Ölüm haberi. Aslında ölüm haberi bile olmayan slikozis hastalarının hayatlarını kaybettiklerini gördük. Bütün iktidarların işçileri ölüme götüren mekanizmaların aktörü olduğunu görüyoruz. Asgari ücret için kısmi olarak bile olsa yan yana gelenler neden meslek hastalıklarında yan yana gelmiyor ? Evet bugün sendikalar burada ve yeni yeni yan yana geliyoruz. İzleyeceğiniz şey çok sanatsal değil. Ben direnmeye çalışıyorum. Yapabildiğim bir şey var ve video çekerek direniyorum. Bayrampaşa’da işçiler yanarak öldürüldü, Ankara’da göçmen işçiler yanarak öldürüldü, Her gün öldürülüyoruz ve işçilerin çalışma koşullarını düzetmediğimiz sürece gazetelerde yaşayacağız” ifadelerine yer verdi.

Ergül son olarak DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in açlık grevinde olduğunu hatırlattı.

Konuşmaların ardından gala belgesel gösterimi, söyleşi ve son olarak kokteyl ile devam etti.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.