Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Diyarbakır’da Açlık Grevlerine destek için on binlerce kişi ‘Demokrasi, özgürlük ve adalet’ dedi

Tecride karşı 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven, on binlerin katıldığı Diyarbakır’da HDP'nin düzenlediği 'Demokrasi, özgürlük ve adalet' mitingine, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılıncaya kadar eylemini sürdüreceğini vurgulayarak, “İnancımız ve irademizle bu direnişimiz başarıya ulaşacaktır" mesajı gönderdi.

Tecride karşı 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven, on binlerin katıldığı Diyarbakır’da HDP’nin düzenlediği ‘Demokrasi, özgürlük ve adalet’ mitingine, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılıncaya kadar eylemini sürdüreceğini vurgulayarak, “İnancımız ve irademizle bu direnişimiz başarıya ulaşacaktır” mesajı gönderdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve buna karşı girilen açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla “Demokrasi, özgürlük ve adalet” şiarıyla Diyarbakır’ın İstasyon Meydanı’nda düzenlediği miting başladı. Mitinge, Diyarbakır ve bölge kentlerinden on binlerce kişi katıldı.

Mitinge katılanlar tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 73 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven başta olmak üzere farklı cezaevlerinde yine açık grevinde siyasi tutukluları “Leyla Güven onurumuzdur”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile selamlandı.

Miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunmasıyla başladı.

‘Omuz omuza verirsek bu tecridi kırabiliriz’

Kurulan sahneye ilk olarak Tertip Komitesi adına Ramazan Kaval çıktı. Miting alanında bulunan kitleyi selamlayan Kaval, “Tecrit ve açlık grevleri için buradayız. Omuz omuza verirsek bu tecridi kırabiliriz. Özgür bir yaşam için mücadele ediyoruz. Bugün Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven 73 gündür açlık grevi eyleminde. Leyla Güven’in talepleri hepimizin talebidir. Bugün duruşumuz ile bize ne düşüyorsa yapacağız ve tek bir adım geri atmayacağız. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; mutlaka kazanacağız. Aksini kabul etmeyeceğiz” dedi.

Açlık grevine katılanların isimleri ve tutuklu bulundukları cezaevlerinin isimleri okunmasının ardından HDP’li vekiller sahneye çıkarak halkı selamladı.

Mitingde tecride karşı 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in gönderdiği mesajda okundu. Güven’in mesajını HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ okudu.

Güven’in mesajı şöyle:

“Değerli halkımız ve kadın yoldaşlarım; Botan’ın Serhat’ın aydınlık yüzleri merhaba.

Her birinizi ayrı ayrı selamlıyor ve bu süreci başarıya ulaştıracağımıza inanıyorum. Sayın Öcalan toplumsal barışın öncüsüdür. Bunu pratik ve teorik olarak kanıtladı. Eylemim daha ilk günden 7’den 70’e sahiplendi. Bir açıdan sesimizi duyurduğumuz ve karşılık bulduğuna tanıklık etmekteyiz.

İnancımız ve irademizle bu direnişimiz başarıya ulaşacaktır. Tarihi bir süreçten geçtiğimiz şu süreçte deyim yerindeyse duvarları yıka yıka tutsak edilemeyecek yarınlarda buluşmak moral ifadesidir benim için. Talebimin Kürt halkının talebi olduğunu belirtiyor ve bu tecrit kırılmayıncaya kadar eylemimden vazgeçemeyeceğimi belirtiyorum. Sizleri bu direniş günlerinde başarı ile çıkacağımız inancıyla selamlıyorum.”

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.