Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Davutpaşa patlamasında karar: 2 sanığa 10 ay ceza

Davutpaşa'da 21 işçinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin görülen davada karar açıklandı. 2 sanığa 10'ar ay hapis cezası verildi.

Davutpaşa’da 21 işçinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin görülen davada karar açıklandı. 2 sanığa 10’ar ay hapis cezası verildi.

Esenler’de bulunan Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 tarihinde 21 işçinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin Yargıtay’ın bozma kararının ardından 4 sanık yönünden yeniden görülen davada karar açıklandı. 2 sanık “İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan 10’ar ay, 2 sanık ise ‘Görevi kötüye kullanma” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Verilen cezalar ise ertelendi.

Dönemin Zeytinburnu Belediyesi Ruhsat ve Denetleme Müdürü Rüstem Tekin ve Zabıta Müdürü Feruz Kutsal’ın da aralarında olduğu 10 sanık hakkında açılan davada, 2014 yılında verilen cezaların Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden görülmeye başlanan davanın 5’inci duruşması Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

İstanbul-Davutpaşa’da 31 Ocak 2008 tarihinde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 115 kişinin de yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin Yargıtay’ın bozma kararının ardından 4 sanık yönünden yeniden görülen davada karar açıklandı. Mahkeme sanıkların cezalarını iyi hal gerekçesiyle düşürdü. 2 sanık 10’ar ay, 2 sanık ise 1 yıl 8 ay ceza aldı. Hükmün açıklanması ise geri bırakıldı.

Sanık Şevket Yıldırım’ın “Sanığın kişiliği, sosyal durumu, suçun işlenmesindeki özellikler ve meydana gelen zararın fahişliği ve yapılan ihmalin sonuçlarının ağırlığı ve meydana gelen sonucu nazara alınarak takdiren ve teşdiden” 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Sanığın “geçmişteki hali, sosyal durumu, suç sonrası ve yargılama sürecindeki dosyaya yansıyan tutum ve davranışları” göz önünde bulundurularak ceza 10 aya indirildi.

Sanık Hatice Küçükakyüz’ün ‘İhmal Suretiyle Görevi Kötüye Kullanma’ suçundan dolayı, sanığın kişiliği, sosyal durumu, suçun işlenmesindeki özellikler ve meydana gelen zararın fahişliği ve yapılan ihmalin sonuçlarının ağırlığı ve meydana gelen sonucu nazara alınarak tahdiren ve teşdiden 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Ceza iyi hal gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına düşürüldü. Hükmün açıklanması ise geri bırakıldı.

Sanık Rüstem Tekin ise 2 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı. Mahkeme Tekin’in cezasını da iyi hal gerekçesiyle 1 yıl 8 aya düşürdü. Mahkeme, “Basit bir araştırma ile tespit edilebilecek somut ve ölçülebilir bir zararın meydana gelmemesi sebebiyle” hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Sanık Feruz Kutsal da görevi kötüye kullanma suçundan dolayı 2 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı. Ceza iyi hal gerekçesiyle 1 yıl 8 aya düşürüldü.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.