Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Sezai Temelli Öcalan’ın Kardeşi Aracılığı İle Yolladığı Mesajı Açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, geçtiğimiz günlerde abisi ile görüşen  Mehmet Öcalan'ın Abdullah Öcalan'dan getirdiği mesajı açıkladı. Temelli, Öcalan'ın mesajına dair, siyasi bir mesaj olmadığını, sağlığının iyi olduğu ve önümüzdeki seçimlere dönük başarı dilediğini açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, geçtiğimiz günlerde abisi ile görüşen  Mehmet Öcalan’ın Abdullah Öcalan’dan getirdiği mesajı açıkladı. Temelli, Öcalan’ın mesajına dair, siyasi bir mesaj olmadığını, sağlığının iyi olduğu ve önümüzdeki seçimlere dönük başarı dilediğini açıkladı.

Temelli, “Arkadaşlara seçim çalışmalarında başarılar dilemiş, sağlığının iyi olduğunu söylemiş. Onun dışında başka bir mesajı yok. Zaten iki cümle konuşmuş yani. Çok kısa sürmüş” dedi.

 

‘Öcalan’ın Açlık Grevi Eylemlerinin Son Bulmasına Dönük Bir Çağrısı Yok’

 

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’a konuşan Sezai Temelli, Leyla Güven ve ona destek verenlere dönük “eylemlerine son vermeleri”ne dönük çağrı içeren bir mesaj da göndermediğini bildirdi. HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Öcalan’a yönelik tecrite son verilmesi talebiyle 7 Kasım’dan bu yana, 240’ı aşkın siyasi tutuklu da farklı tarihlerde başladıkları açlık grevlerini sürdürüyorlar.

‘Görüşmenin Olması Olumlu’

Abdullah Öcalan ile 2 yıldır ne ailesi ne de avukatları görüşebiliyordu. Temelli bu uzun sürenin ardından gerçekleşen görüşmeyi şu sözlerle değerlendirdi:

“Bir kere bir tarafı olumlu, neden çünkü sağlık durumunu öğrenebildik. Bunu bile 2.5 yıldır öğrenemiyorduk. Dolayısıyla Sayın Öcalan’ın sağlığı ne durumdadır, ayakta mıdır, yatıyor mudur, hiçbir şey bilmiyoruz. Gerçek anlamda bir şey bilmiyoruz. Bununla ilgili olarak olumlu görüyorum.”

Ancak görüşmelerin düzenli olarak devam etmesi gerektiğini vurgulayan Temelli, “Hak bir haftada bir diyor. Tamam haftada bir olmuyorsa da ayda bir olsun. Dolayısıyla bir kere aile görüşü acilen artık siyasetten bağımsız düşünülerek önü açılmalı” diye konuştu.

Temelli, Öcalan’ın mahkumluğundan doğan hakları için görüşmelerin şart olduğunu, siyasetten bağımsız olarak ele alınıp avukatları ile görüştürülmesi gerektiğini belirtti.

 

‘Barışın Muhatabı Bellidir, Kimse Muhataplığa Soyunmasın’ 

Temelli açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Siyaseten bu anlamıyla tecridin kırılması Türkiye açısından, konuşmamda da vurguladım bir çok yerde de vurguluyorum demokrasi açısından, barış açısından kritik öneme sahiptir. Bunun başka bir muhatabı yoktur. Kimse de bu konuda muhataplığa soyunmasın. Bunu ne HDP doldurabilir ne de başka bir yer doldurabilir.”

27 Temmuz 2011’den bugüne avukatların yaptığı tüm görüş başvuruları reddedilirken, ailenin 6 Ekim 2014 tarihinden bugüne kadar yaptığı görüş başvurularından sadece 11 Eylül 2016 ve 12 Ocak 2018 tarihinde olumlu yanıt verildi. Ailenin her iki görüşmesi de tecride karşı başlatılan açlık grevlerinden sonra gerçekleşti.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.