Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Leyla Güven 70 gündür açlık grevinde: Saatlerin bile önemi var, Sesine ses katalım

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevinin 70. gününde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'in sağlık durumu kritik aşamaya geldi. Güven’in kızı Sabiha Temizkan, annesinin sağlık durumunun çok kritik bir aşamaya geldiğini belirterek, “Annem için artık saatlerin bile önemi var. Geç olmadan onun sesine ses katalım” çağrısında bulundu.

Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevinin 70. gününde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in sağlık durumu kritik aşamaya geldi. Güven’in kızı Sabiha Temizkan, annesinin sağlık durumunun çok kritik bir aşamaya geldiğini belirterek, “Annem için artık saatlerin bile önemi var. Geç olmadan onun sesine ses katalım” çağrısında bulundu.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 70’inci gününde. Güven’in ardından birçok cezaevinde en az 226 tutuklunun aynı taleple başlattığı açlık grevi eylemi de sürüyor. Ayrıca Federal Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr, Fransa’nın Starsburg ve Galler’de de aynı taleple başlayan eylemler devam ediyor.

‘Sağlık durumu kritik aşamada’

70 gündür eylemini sürdüren Güven’in “Hipofiz Adenomu” rahatsızlığından dolayı ilaç kullanması gerekirken, “tok karınla” kullanılması gereken ilacı kullanamıyor. Güven’in ilaçlarını kullanmamasından dolayı hayati risk taşıdığı, ayrıca kalıcı sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtiliyor. Güven, bunun yanı sıra görme kaybı, halsizlik, uykusuzluk, mide krampları benzeri sağlık sorunları da yaşıyor.

Güven, sağlık durumunun kritik aşamaya gelmesinden kaynaklı, avukat görüşüne de çıkmakta zorluk yaşıyor.

‘Tecrit devam ediyor’

Güven’in açlık grevi eyleminin 66’ıncı gününde kardeşi Mehmet Öcalan İmralı Adası’na giderek, Öcalan ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşme ardından gözler Leyla Güven ve diğer tutukluların açlık grevi eylemini sonlandırılması beklentisine karşı, Güven’in ve cezaevindeki tutuklular yaptığı açıklamada, yapılan görüşme ile tecridin sonlandırılmadığını, tecrit sonlandırılana kadar eylemini kararlılıkla sürdüreceği mesajını verdi.

Kaynak: MA

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.